Dijital varlığın dijital etik bağlamında biyopolitika perspektifinden yeniden değerlendirilmesi
Re-evaluation of digital assets from the perspective of biopolitics in the context of digital ethics
  1. Tez No: 974854
  2. Yazar: FATMA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA DALAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital çağ, insan varlığını ve kimliğini dijital ortamlara taşımış; bu durum etik, politik ve sosyal açıdan yeni soruları gündeme getirmiştir. Biyopolitika, Michel Foucault'nun modern devletlerin biyolojik yaşamı düzenleme ve denetleme pratiklerini açıklamak için geliştirdiği bir kavramdır. Bu çalışma, biyopolitikanın dijitalleşen dünyadaki yansımalarını ele alan dijital biyopolitika ve bireylerin dijital varlıkları üzerindeki kontrol mekanizmalarını incelemiştir. Dijital etik ise bu bağlamda mahremiyet, veri güvenliği, algoritmik şeffaflık ve dijital özerklik gibi kritik konuları kapsamaktadır. Araştırma, durum çalışması yöntemi ile dijital varlıklar ve dijital mirasın etik, hukuki ve sosyal boyutlarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, dijital varlıkların ve dijital mirasın etik, hukuki ve sosyal boyutları detaylı bir şekilde ele alınmış; dijital platformların politikaları ve uluslararası düzenlemeler vaka incelemeleri yolu ile analiz edilmiştir. Facebook, Twitter gibi platformların politikaları ile ulusal ve uluslararası düzenlemeler vaka incelemeleri üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı dijital varlıkların yönetimine dair etik ve hukuki eksikliklere dikkat çekerek çözüm önerileri sunmaktır. Bu çalışmanın bireylerin dijital varlıklarını güvenli bir şekilde yönetmeleri ve toplumsal düzeyde daha adil bir dijital düzen oluşturulması için katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Çalışmanın bulgularının dijital mirasın hukuki düzenlemelerine katkı sağlaması ve dijital etik ilkelerinin bireylerin dijital yaşamlarına nasıl entegre edileceğine dair somut öneriler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The digital age has transformed human existence and identity into digital environments, raising new ethical, political, and social questions. Biopolitics, a concept developed by Michel Foucault, explains the practices of modern states in regulating and controlling biological life. This study examines the reflections of biopolitics in the digitalized world, focusing on digital biopolitics and the mechanisms of control over individuals' digital assets. Within this context, digital ethics encompasses critical issues such as privacy, data security, algorithmic transparency, and digital autonomy. The research employs the case study method to analyze the ethical, legal, and social dimensions of digital assets and digital heritage. The study delves into the policies of digital platforms and international regulations through case analyses, with a focus on platforms like Facebook and Twitter. The primary aim is to highlight ethical and legal gaps in the governance of digital assets and propose solutions. This study is expected to contribute to the secure management of digital assets by individuals and promote a more equitable digital order at the societal level. The findings aim to inform policymakers and provide concrete recommendations on integrating digital ethics principles into individuals' digital lives and addressing legal challenges in digital inheritance.