Aile işlevselliği ile ebeveynlerin sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkide ortak ebeveynliğin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of co-parenting in the relationship between family functioning and parents' social media use
- Tez No: 974860
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, aile işlevselliği ile ebeveynlerin sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkide ortak ebeveynliğin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Nicel araştırma modeline göre tasarlanan bu çalışmada, 290'ı kadın, 109'u erkek olmak üzere toplam 399 katılımcı yer almıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanım Ölçeği, Aile Değerlendirme Ölçeği ve Ortak Ebeveynlik İlişkileri Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, aile işlevselliğinin ortak ebeveynlik düzeyini anlamlı bir şekilde etkilediği (aile işlevselliği azaldıkça ortak ebeveynlik algısının arttığı) tespit edilmiştir. Ayrıca aile işlevselliği ile ebeveynlerin sosyal medya kullanımı arasında doğrudan ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ancak beklenenin aksine, ortak ebeveynliğin bu ilişkide anlamlı bir aracı rol üstlenmediği ortaya konulmuştur. Bu bulgular, aile içinde sağlıklı iletişim kanallarına sahip olmanın ve yüksek aile işlevselliğinin bireylerin sosyal medyaya yönelimini azaltabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of coparenting in the relationship between family functioning and parents' social media use. In this study, which was designed according to the quantitative research model, a total of 399 participants took part, including 290 women and 109 men. The data collection tools used were the Personal Information Form, the Social Media Use Scale, the Family Assessment Scale, and the Coparenting Relationship Scale. As a result of the analyses, it was determined that family functioning significantly affects the level of coparenting (as family functioning decreases, the perception of coparenting increases). In addition, a direct and statistically significant relationship was found between family functioning and parents' social media use. However, contrary to expectations, coparenting did not play a significant mediating role in this relationship. These findings suggest that having healthy communication channels within the family and high levels of family functioning may reduce individuals' tendency to engage with social media.