Bölgesel ekonomi, Avrupa Birliği bölgesel politikası ve birlik bütçesine yansımaları
Regional economy, European Union regional policy and its reflections on the union budget
  1. Tez No: 974876
  2. Yazar: GÜLER AŞÇI TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BAKKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik faaliyetlerin geri dönülmesi imkansız, tek boyutlu bir öge olan zaman içinde ve belirli bir alanda gerçekleştiği yadsınmaz bir gerçektir. Bölgesel Politika, mekanın/alanın belirlenen ekonomik ve siyasi politikalar doğrultusunda, belirlenen amaçlara ulaşmak için yeniden düzenlenmesi olduğundan, içinde yaşanılan mekanın farkındalığı önemlidir. İkinci Dünya Savaşı sonrası alan, ekonomik faaliyetlerin üzerinde gerçekleştiği faydalanılan, düzenlenen ve değiştirilebilen bir gerçek olgu olarak ortaya çıkmıştır. Yerel ve bölgesel mekandaki eşitsizlikler ülkelerin ekonomik ve politik istikrarını tehdit ettiğinden, bölgesel eşitsizlikleri azaltma birçok ülkede hükümetlerin temel ilgi alanı olmuştur. Dünyanın en önemli ekonomik ve siyasi entegrasyonu olan Avrupa Birliği, dünyanın en zengin coğrafyasında yer almasına rağmen üyeleri ve bölgeleri arasında gelir farklılığı ve fırsat eşitsizliği öne çıkmaktadır. Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran antlaşma maddelerinde, açıkça yer almayan AB Bölgesel Politikasının, 1980 sonrası Birlik bütçesinde ki payı artış trendine girerken; AET'nin kuruluş antlaşma maddelerinde yer alan, bütçe harcamaları içinde en büyük paya sahip olan Tarım Politikası ise düşüş trendine girmiştir. Günümüzde her iki politika da AB bütçe harcama kalemleri içinde en büyük paya sahiptir. Yapılan çalışmada bu yakınlaşmanın nedenleri nasılları; Bölgesel Politikanın AB gelişim tarihi içindeki“mihenk taşları”olan antlaşmalara bağlı olarak gelişimi ve değişimi; yine bu“mihenk taşları”bağlamında Birlik bütçesinin gelişimi ve değişimi süreç içinde incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Bölgesel Politika ve Birlik maliyesi açısından AB kurumları arsında ki güç dengelerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that economic activities are realized in a certain area and period, an irreversible, one-dimensional element. Since RegionalPolicy is the reorganization of the space/area in line with the determined economic and political policies in order to achieve the dtermined goals, awareness of the space in which one lives is important. After World War II, area emerged as a real fact in which economic activities take place, get organized and change. Inequalites in local and regional spaces are seen as a serious problem that threaten the economic and political stability of countries. The European Union is the most important economic and political integration, located in the richest geography of the world. Yet income differences and inequality of opportunity stand out among its members and regions. The EU Regional Policy not explicitly included in the articles of the treaty establishing the European Economic Community, gaining an increasing trend in its share in the Union budget after 1980 while the Agricultural Policy, which was included in the articles of the treaty as a policy in the establishment of EEC and had the largest share in budget expenditures, has entered a decreasing trend .Today, both policies are equally important in EU budget expenditure. The reasons for this convergence; the development and change of Regional Policy depending on the agreements that arethe“cornerstones”in the history of EU development. The development and change of the Union budget depending on these“cornerstones”have been examined in the process. In addition, the balance of power between EU institutions in terms of Regional Policy and Union finances have been touched upon.