Sağlık çalışanlarında postüral alışkanlık ve farkındalık değerleri ile postürleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between postural habits and awareness values and postures in healthcare professionals
- Tez No: 974931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEN YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarında postüral alışkanlıklar, farkındalık düzeyleri ve postürleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kesitsel tarama modeli ile yürütülmüş olup farklı sağlık meslek gruplarından katılımcılar dahil edilmiştir. Veriler, Postural Awareness Scale (PAS), postür değerlendirme yöntemleri ve demografik bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, sağlık çalışanlarının postüral farkındalık düzeyleri ile postür puanları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca uzun süreli statik pozisyonlarda çalışmanın, postür bozukluğu riskini artırdığı; ergonomik eğitim ve farkındalık çalışmalarının ise olumlu etkiler yarattığı saptanmıştır. Meslek grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş, özellikle fizyoterapist ve hemşirelerin postüral farkındalık düzeylerinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, ergonomi temelli müdahaleler ve farkındalık eğitimleri, sağlık çalışanlarının postür sağlığını geliştirmede kritik bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between postural habits, awareness levels, and posture among healthcare professionals, a group frequently exposed to occupational risk factors related to musculoskeletal health. Utilizing a cross-sectional design, data were collected through standardized posture assessment tools and postural awareness scales from a sample of healthcare workers employed in various clinical settings. Statistical analyses revealed significant associations between postural awareness scores and posture quality, indicating that higher awareness levels were linked to more optimal postural alignment. Additionally, variables such as years of professional experience, daily working hours, and ergonomic working conditions were found to influence both posture and awareness. These findings emphasize the importance of integrating ergonomic training and posture education programs into the routine professional development of healthcare staff to prevent postural deviations and related musculoskeletal disorders. The study contributes to the growing body of evidence highlighting the role of postural awareness in occupational health promotion and injury prevention.