10-16 yaş grubu futbolcuların sportmenlik davranışları ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between sportsmanship behaviors and empathetic tendencies among 10-16 year old soccer players
- Tez No: 974932
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10-16 yaş grubu futbolcuların sportmenlik davranışları ile empatik eğilim düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca bu araştırmada, katılımcıların sportmenlik davranışları ve empati düzeylerinin; yaş, okul türü, sınıf, spor yaşı, futbol yaşı, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba meslek, anne-baba spor geçmişi açısından incelenmesi de amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni, Ankara ilinde amatör ligin alt gruplarında lisanslı olarak futbol oynayan 10-16 yaş grubu yaklaşık 3000 sporcu, örnekleminin ise, Ankara Kartal Spor Kulübü'nde lisanslı olarak futbol oynayan 10-16 yaş grubu yaklaşık 400 futbolcudan oluşması planlanmaktadır. Araştırmada verileri elde etmek için katılımcılara, araştırmacılar tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formu (yaş, okul türü, sınıf, spor yaşı, futbol yaşı, anne-baba eğitim düzeyi, anne-baba meslek, anne-baba spor geçmişi), Vallerand ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen ve Balçıkanlı (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve Erkuş ve Yakupoğlu tarafından (2001) geliştirilen“Spor Ortamında Empati Ölçeği”kullanılması planlanmaktadır. Çok boyutlu sportmenlik yönelimi ölçeğinin Türkçe uyarlaması 20 maddeden ve 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Alt boyutları sırasıyla; kurallara ve yönetime saygı, sosyal normlara uyum, sporda sorumluluklara bağlılık, rakibe saygıdır. Spor ortamında empati ölçeği ise, 16 maddeden ve sporda duygusal empati ve sporda bilişsel empati de tatmin olmak üzere 2 alt boyuttan oluşmaktadır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programından yararlanılacak olup, betimleyici istatistiklerin ardından, verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilecektir. Verilerin normal dağılım gösterdiğinde, bağımsız iki grup ortalamalarını karşılaştırmak için bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla grupların analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelasyon Analizinin uygulanması planlanmaktadır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilecektir. Araştırmanın önemi, sportmenlik ve empati kavramlarının genç sporcular üzerindeki etkisinin belirlenmesinde yatmaktadır. Sportmenlik, sporcuların etik ve ahlaki davranışlarını yansıtırken, empati başkalarının duygularını anlama ve paylaşma yeteneğini ifade etmektedir. Bu iki kavramın genç sporcular üzerindeki etkisinin incelenmesi, spor eğitiminde ve gelişiminde önemli görülmektedir. Araştırmanın sonuçlarının, genç futbolcuların hem sportmenlik hem de empati düzeylerini artırmaya yönelik eğitim programları ve stratejiler geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda, bu yaş grubundaki sporcuların empatik eğilimlerinin sportmenlik davranışlarına nasıl yansıdığını incelemek, spor psikolojisi ve eğitim alanına özgün ve yeni bir bakış açısı kazandırabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between sportsmanship behaviors and empathic tendency levels in football players aged 10-16. Additionally, this study aims to investigate the sportsmanship behaviors and empathy levels of participants in terms of variables such as age, type of school, grade, sports age, football age, parents' education level, parents' occupation, and parents' sports background. The population of the study consists of approximately 3000 licensed football players aged 10-16 playing in the lower groups of the amateur league in Ankara, and the sample is planned to consist of approximately 400 licensed football players aged 10-16 playing at Ankara Kartal Sports Club. To obtain the data, participants will be given a personal information form (age, type of school, grade, sports age, football age, parents' education level, parents' occupation, parents' sports background) prepared by the researchers, the“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”developed by Vallerand et al. (1997) and adapted into Turkish by Balçıkanlı (2010), and the“Empathy Scale in Sports”developed by Erkuş and Yakupoğlu (2001). The Turkish adaptation of the Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale consists of 20 items and 4 sub-dimensions. The sub-dimensions are: respect for rules and management, adherence to social norms, commitment to responsibilities in sports, and respect for the opponent. The Empathy Scale in Sports consists of 16 items and 2 sub-dimensions: emotional empathy in sports and cognitive empathy in sports. Data analysis will be performed using the SPSS 25.0 software package. After descriptive statistics, the normality of the data distribution will be tested. If the data show a normal distribution, independent samples t-test will be used to compare the means of two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) will be used for the analysis of more than two groups, and Pearson Correlation Analysis will be used to determine the levels of relationship between continuous variables. The significance level will be set at 0.05. The importance of this research lies in determining the impact of sportsmanship and empathy concepts on young athletes. While sportsmanship reflects the ethical and moral behaviors of athletes, empathy refers to the ability to understand and share the feelings of others. Examining the impact of these two concepts on young athletes is considered important in the development and education of sports. The results of the research are expected to contribute to the development of educational programs and strategies aimed at increasing both sportsmanship and empathy levels in young football players. Additionally, examining how empathic tendencies of athletes in this age group reflect on their sportsmanship behaviors can provide a unique and new perspective in the field of sports psychology and education.