Mandibular premolar dişlerde farklı biyoseramik ve rezin içerikli kök kanal patları ile kök kanalı dolum tekniklerinin kırılma dayanımı üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different bioseramic and resin based of root canal sealers and root canal filling techniques on fracture strength in mandibular premolar teeth
  1. Tez No: 974953
  2. Yazar: MERTCAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ASLAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın hedefi biyoseramik ve rezin içerikli kök kanal patlarının ve kök kanal dolum tekniklerinin, dişlerin kırılma dayanımını nasıl etkilediğini değerlendirmektir. Yöntem: Benzer boyutlara sahip tek kanallı 156 adet çekilmiş insan alt çene küçük azı dişi seçildi ve deneysel işlemlere tabi tutuluncaya dek salin solüsyonunda saklandı. Kök kanallarının şekillendirme işlemlerine başlanmadan önce dişler, su soğutması altında elmas diskler kullanılarak kök uzunlukları 13 mm olacak şekilde kesilerek boyları standardize edildi. Dişler rastgele olacak şekilde 13 gruba ayrıldı (n=12). Negatif kontrol grubu haricindeki gruplarda kök kanalı şekillendirmeleri sırasında Protaper Gold eğe sistemi kulanılarak F4 Ni-Ti döner eğesine kadar şekillendirildi. Gruplar şu şekildeydi: Grup 1: Dişlere herhangi bir kök kanal şekillendirmesi yapılmadı (negatif kontrol). Grup 2: Dişlere kök kanal şekillendirmesi yapıldı fakat kök kanal dolumu yapılmadı (pozitif kontrol). Grup 3: AH Plus Jet + soğuk lateral kondenzasyon tekniği (SLKT). Grup 4: EndoSeal MTA + SLKT. Grup 5: GuttaFlow Bioseal + SLKT. Grup 6: AH Plus Jet + basit tek kon tekniği (BTKT). Grup 7: EndoSeal MTA + BTKT. Grup 8: GuttaFlow Bioseal + BTKT. Grup 9: AH Plus Jet + devamlı ısı ile vertikal kondenzasyon tekniği (DIVK). Grup 10: EndoSeal MTA + DIVK. Grup 11: GuttaFlow Bioseal + DIVK. Grup 12: yalnızca EndoSeal MTA bazlı dolum. Grup 13: yalnızca GuttaFlow Bioseal bazlı dolum. Kök kanal dolumunun ardından örnekler, kök kanal patının tam sertleşmesini sağlamak için 37 °C'de ve %100 nemde 14 gün bekletildi. Üniversal test cihazının 1 mm/dk hızla dikey kuvvet uygulamasıyla kırılma dayanımları ölçüldü. Maksimum kuvvet değeri Newton (N) cinsinden kaydedildi. Bulgular: İstatistiksel analizler sonucunda, Grup 1 (negatif kontrol grubu) anlamlı şekilde en yüksek değeri gösterirken (p < 0,05), Grup 2 (pozitif kontrol grubu) ise anlamlı şekilde en düşük değeri gösterdi (p < 0,05). Kök kanal dolumu yapılan gruplar anlamlı şekilde Grup 2'den yüksek, Grup 1'den düşük değerler gösterdi (p < 0,05) fakat kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p > 0,05). Sonuç: Çalışmamızda, kök kanallarının şekillendirilmesi ve genişletilmesinin dişlerin kırılma dayanımını azalttığı saptanmıştır. Kullanılan kök kanal patları, kök kanal dolum yöntemleri ve bunların etkileşimleri arasında dişlerin kırılma dayanımını artırma açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the fracture resistance of teeth obturated with bioceramic and resin-based root canal sealers using different obturation techniques. Methodology: A total of 156 extracted human mandibular premolars with similar dimensions and single canals were selected and stored in saline until testing. Before root canal instrumentation, the crowns were removed and the root length was standardized to 13 mm by decoronation using diamond discs under copious water cooling. Teeth were then randomly divided into 13 groups (n=12). In all groups except the negative control, canals were prepared to size F4 using the ProTaper Gold rotary Ni-Ti system. Groups were as follows: Group 1: the teeth were left unprepared and unfilled (negative control). Group 2: the teeth were left unobturated (positive control). Group 3: AH Plus Jet + cold lateral condensation technique (CLCT). Group 4: EndoSeal MTA + CLCT. Group 5: GuttaFlow Bioseal + CLCT Group 6: AH Plus Jet + single-cone technique (SCT). Group 7: EndoSeal MTA + SCT. Group 8: GuttaFlow Bioseal + SCT. Group 9: AH Plus Jet + continuous wave warm vertical condensation technique (CWWTC). Group 10: EndoSeal MTA + CWWTC. Group 11: GuttaFlow Bioseal + CWWTC. Group 12: EndoSeal MTA only (sealer-based bulk obturation) and Group 13: GuttaFlow Bioseal only (sealer-based bulk obturation). After obturation, specimens were stored at 37 °C and 100% humidity for 14 days to allow complete sealer setting. Fracture resistance was determined using a universal testing machine by applying a vertical load at a crosshead speed of 1 mm/min. The maximum load at failure was recorded in Newtons (N). Results: Based on the statistical analyses, Group 1 (negative control) exhibited the highest values with statistical significance (p < 0.05), whereas Group 2 (positive control) showed the lowest values with statistical significance (p < 0.05). All obturated groups demonstrated values significantly higher than Group 2 and lower than Group 1 (p < 0.05); however, no statistically significant differences were detected among the obturated groups themselves (p > 0.05). Conclusion: In this study, root canal instrumentation reduced the fracture resistance of teeth. No statistically significant differences were found—either between the endodontic sealers, between the obturation techniques, or in their interaction effects—with respect to improving the fracture resistance of endodontically treated teeth.