Seramik takviyeli alüminyum metal matrisli kompozitin balistik performansının incelenmesi
An Investigation of the ballistic performance of a particle reinforced aluminum based metal matrix composite
- Tez No: 97499
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Tane takviyeli metal matrisli kompozitler yüksek elastisite modülü, mukavemet, sertlik ve aşınma direnci gibi avantajlara ve monolitik metal eşlerine göre düşük tokluk, yüksek maliyet, işleme ve işlem güçlüğü gibi dezavantajlara sahiptir. Tane takviyeli metal matrisli kompozitler seramiklerin ve metallerin özelliklerinin karışımını sergilerler. Bununla birlikte yüksek hızdaki çarpma davranışları üzerine yapılan çalışmalar oldukça sınırlı seviyede kalmaktadır. Bu çalışmada, iki farklı tanecik türü (AI2O3 ve SiC) ve farklı takviye oranlarına sahip alüminyum matrisli kompozitler üretilmiştir. 5083 alüminyum alaşımı matrise sahip metal matrisli kompozit sistemleri döküm yoluyla üretilmiştir. Bunlardan biri % A, 2A ve 3A takviye oranlarına sahip alumina takviyeli sistem diğeri ise % A, 2A, 3A ve 4A takviye oranlarına sahip silisyum karbür takviyeli sistemdir ve bu sistemlerin her ikisi de sıkıştırmalı döküm yöntemiyle üretilmiştir. Alumina takviye malzemesi için iki farklı tane boyutu (v ve 2v) seçilmiş ve üretim gerçekleştirilmiştir. Terminal balistik testler yan sonsuz alüminyum bloklar kullanılarak veya kullanılmayarak 7.62 (zırh delici) ve 9 mm mermiler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 7.62 ve 9 mm çapındaki mermilerin hızlan sırasıyla 710 ve 400 m/s'dir. Çarpma yükleme şartlan altında kompozitlerde meydana gelen hasar mekanizmalan ve deformasyonlar incelenmiştir. Kompozitler ve destek bloğu üzerinde yapraklaşma, radyal çatlama, kavlama, tabaklaşma gibi bazı farklı hasar mekanizmalan tespit edilmiştir. Aynca tane boyutu ve türünün etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Particle reinforced metal matrix composites have the known advantage of higher elastic modulus, strength, hardness and wear resistance, and the disadvantage of lower toughness, higher cost, difficulty of processing and machining compared to their monolithic matrix materials. Particle reinforced metal matrix composites offer a blend of properties of both the ceramic and metal. However there is little or no information on their behavior under high velocity impact loading. In this study, aluminum based composites that have different type of particles (i.e. AI2O3 and SiC) and different volume fractions are manufactured. Two MMC (Metal Matrix Composites) systems, both based on the 5083 aluminum matrix, were casted. One is an alumina particle reinforced system with nominal reinforcement volume fractions of % A, 2A, 3A, the other is a silicon carbide particle reinforced system with nominal reinforcement volume fractions of % A, 2 A, 3 A and 4 A both of them were made by squeeze casting. For alumina, two different particle sizes were selected (v and 2v) and manufactured. Terminal ballistic tests with 7.62 (armor piercing) and 9 mm projectiles were performed on these composites backed with / without semi-infinite aluminum blocks. The velocities of 7.62 and 9 mm projectiles are 710 and 400 m/s, respectively. Failure mechanisms and deformation behavior of composites were observed under impact loading conditions. Some different failure mechanisms such as petalling, radial cracking, spalling, dishing etc. were determined on the composites and backing block The effect of particle size and type was investigated.