12 kanallı EKG işaretinin bilgisayarla algılanması
Perception of 12 channels ECG signal by computer
  1. Tez No: 97500
  2. Yazar: CÜNEYT AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Günümüzün vazgeçilmez bir parçası haline gelen elektronik, biyolojik işaretlerin elde edilip işlenmesinde de pratik çözümler getirmektedir. İşaret elde etme ve işleme sistemleri, analog olan fiziksel parametrelerin bulunduğu gerçek dünya ile sayısal hesaplamanın ve kontrolün gerçekleştirildiği yapay dünya arasındaki irtibatı sağlarlar. Sayısal sistemler karmaşık devreleri çok ucuz, doğru ve nispeten basit bir şekilde gerçekleştirmektedirler ve yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, kişisel bilgisayar içine EKG kart uygulaması yapılmıştır. Sistem ana işlem birimi olan bir bilgisayar, EKG verilerini toplayan bir EKG kartı ve sistemi çalıştıran yazılımdan oluşmaktadır. Sistem simültane olarak 12 EKG derivasyonunu işleme, ekranda monitör etme, ST değerlerini hesaplama, rapor alabilme ve yazıcıdan çıktı alabilme kabiliyetindedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Data acquistition and conversion systems interface between the real world of phyical signals, which are analog and the artificial world of digital computation and control. With current emphasis on digital systems, the interfacing function has become an important one; digital systems are used widely because complex circuit are low cost, accuratte and relatively simple to implement. In addition, there is rapid growth in use of minicomputers and microcomputers to perform difficult digital control and measurement functions. In this study ECG ( Electrocardiograph ) testing system is implemented in an computer. The system consist of a computer as the main processing unit, an ECG card that provides ECG data and the software for operation. The system has the capability to process 12 ECG derivations simultaneously, monitor on the screen, calculate ST values, make report. And printouts through a printer. v