Hümanist yönetimin kavramsallaştırması: Alanyazın taraması ve nitel bir araştırma
The conceptualization of humanistic management: A literature review and qualitative research
- Tez No: 974990
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
İnsan onurunu merkeze alıp, insanı bir araç olarak görmek yerine, onu amaç olarak konumlandıran Hümanist Yönetim, son yıllarda giderek dikkat çeken bir yönetim paradigmasıdır. Bu çalışmada, hümanist yönetim yaklaşımının alanyazında nasıl kavramsallaştırıldığı, hangi tematik konular aracılığı ile geliştirildiği ve işletme ve yönetim - organizasyon alanı içerisindeki konumunun nasıl yapılandığı sorularına cevaplar aranmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı, hümanist yönetim yaklaşımını Humanistic Management Journal'da yayımlanmış akademik yayınlar üzerinden sistematik bir şekilde inceleyerek teori ve uygulamadaki eğilimleri ortaya koymak ve Türkçe alanyazındaki boşluğu doldurmaktır. Ayrıca bu çalışmanın hümanist yönetim ile ilgili gelecekte yapılması muhtemel akademik çalışma ve araştırmalar için bir yön tayin edici işlev görmesi de hedeflenmektedir. Bu araştırmada hümanist yönetim alanyazının hem kuramsal hem de uygulamalı boyutlarının derinlemesine incelenmesi hedeflendiği için nitel araştırma yaklaşımı tercih edilmiş ve sistematik doküman incelemesine dayalı alanyazın taraması ve betimsel içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın birincil veri kaynağını amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen Humanistic Management Journal'dan elde edilen ve 2016-2025 yılları arasında yayımlanan 190 makale oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından MS Excel dosyasında bir veri seti oluşturulmuş; herhangi bir yazılım kullanmadan tek tek el ile yapılan kodlama süreci 800 saatin üzerinde sürmüştür. Yapılan analizler sonucunda çalışmaların büyük oranda kuramsal/kavramsal olduğu, uygulamadan çok teorik yönünün ağır bastığı ve alanyazının halen gelişmekte olduğu görülmüştür. Hümanist yönetim yaklaşımı genel olarak yeni bir ekonomi anlayışı temelinde insan onuru, etik, sistem yaklaşımı, sürdürülebilirlik, herkesin iyiliği, liderlik ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramı etrafında şekillenmektedir. Ayrıca yönetim ve organizasyon alanında ise etik, sürdürülebilirlik, sorumluluk ve insan merkezli yönetim odaklı kavramlar yaklaşımın omurgasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Humanistic Management, which places human dignity at the center and positions human beings as ends rather than seeing them as a means, has become an increasingly prominent management paradigm in recent years. This study seeks to answer how the humanistic management approach is conceptualized in the literature, which thematic topics it is developed through, and how its position within the field of business and management - organization is structured. In this context, the aim of this research is to reveal the trends in theory and practice and to fill the gap in the Turkish literature, by systematically examining the humanistic management approach through academic publications in the Humanistic Management Journal (HMJ). In addition, this study aims to serve as a guide for possible future academic studies and researches. As this study aims to deeply examine both the theoretical and practical dimensions of the humanistic management literature, a qualitative research approach was adopted and literature review and descriptive content analysis methods based on systematic document analysis were used. The primary data source of the study consists of 190 articles published between 2016 and 2025 in the HMJ, selected through purposive sampling. A data set was created in an MS Excel file by the researcher, and the coding process, which was done manually one by one without using any software, took over 800 hours. The analyses revealed that the majority of the studies are theoretical/conceptual, with a stronger focus on theory rather than practice, and that the literature is still in the process of development. The humanistic management approach is generally shaped around concepts of human dignity, ethics, systems thinking, sustainability, common good, leadership, and corporate social responsibility, all rooted in a new understanding of the economics. Additionally, within the field of management and organization, concepts focused on ethics, sustainability, responsibility, and human-centered management form the backbone of this approach.