Orta Doğu'dan Türkiye'ye gelen göçlerin mekansal etkileri: Şanlıurfa'daki Suriyeli göçmenler örneği
Spatial effects of migrations from the middle east to Turkey: The case of Syrian migrants in Şanliurfa
  1. Tez No: 975005
  2. Yazar: MAHMUT ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNÜR BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası ve Jeopolitiği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Orta Doğu'dan Türkiye'ye gelen göçlerin mekansal etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Suriyeli göçmenlerin yaşamış oldukları sorunların derinlemesine çözümlemesini yapmak ve mekansal etkileri ortaya çıkarmak için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında nitel çalışmalarda genel olarak tercih edilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı iki bölümden oluşmaktadır. Fenomenolojik yaklaşımın benimsendiği ilk bölümde Şanlıurfa'da yaşayan 10 katılımcı ile görüşmeler yapılmış ve belirli fenomenolojik özlere ulaşılmıştır. Uygulamanın ikinci bölümünde ise 11 katılımcı ile bir odak grup çalışması yapılmıştır. Katılımcıların görüşleriyle grup etkileşimi sonucu ortaya çıkan sonuç ve yorumlara yer verilmiştir. Göç ve göçlerin mekansal etkileri oldukça geniş ve karmaşık bir olgu olduğu için bu iki farklı teknik uygulanmış ve daha doyurucu sonuçlara ulaşmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the spatial effects of migrations from the Middle East to Turkey. In this context, the opinions of the participants were taken. Qualitative research method was preferred in order to analyze the problems experienced by Syrian immigrants in depth. Semi-structured interview method, which is generally preferred in qualitative studies, was used to collect data. The data were analyzed using the content analysis method. The application section of the study consists of two parts. In the first part, the phenomenological approach adopted and interviews were conducted with 10 participants living in Şanlıurfa and finally some phenomenological essences were reached. In the second part of the application, a focus group study was conducted with 11 participants. The results and comments that emerged from the focus group study interactions are included. Since migration and the spatial effects of migrations are a very broad and complex phenomenon, these two different techniques have been applied and it is aimed to reach more satisfactory results.