Dış Ticaret işletmelerinde dijital dönüşüm uygulamaları kullanımının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Dış Ticaret işletmelerinde dijital dönüşüm uygulamaları kullanımının teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
- Tez No: 975014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
Özet
İstanbul ilinde faliyet gösteren dış ticaret işletmelerinde dijital dönüşüm uygulamalarının kullanım eğilimleri ölçümü ve dijital dönüşümün dış ticaret işletmelerine sağladığı faydaları anlamak ve analiz etmek amacıyla yapılmaktadır. Dış ticaret işletmelerinde dijital dönüşüm uygulamalarının kullanım eğilimleri ölçümü ve dijital dönüşümün dış ticaret işletmelerine sağladığı faydalarının yanında Önemi her geçen gün artan bilgiyi elde eden ve kullanan dış ticaret sektör işletmeleri teknolojik bilgi alt yapısı ve yapay zeka sistemleri sayesinde daha verimli ve daha hızlı üretim sağlayarak dış ticarete konu ürün ve hizmetler de başarılı performans sergilemesi dijital dönüşüme karşı ilgiyi ve kullanımı arttıracaktır. Bu bağlamda kullanıcıların yeni bilgi teknolojilerinin kullanımına dönük niyetlerini ve kabul davranışlarını açıklamak ve tahmin etmek hem bireyler hem de bireylerin görev yaptığı organizasyonlar için büyük önem arz etmektedir. Bu sayede kullanıcıların yeni bilgi teknolojilerini kabullenme davranışlarını arttırmak ve organizasyonların, kullanıcıların bilgi teknolojilerini hangi nedenlerle kabul veya ret ettiğini anlamanmasına yönelik bir çalışma olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is carried out to measure the usage trends of digital transformation applications in foreign trade enterprises operating in Istanbul and to understand and analyze the benefits of digital transformation to foreign trade enterprises. In addition to measuring the usage trends of digital transformation applications in foreign trade enterprises and the benefits that digital transformation provides to foreign trade enterprises, foreign trade sector enterprises, which obtain and use information whose importance increases day by day, increase their foreign trade by providing more efficient and faster production thanks to their technological information infrastructure and artificial intelligence systems. Successful performance of the subject products and services will increase interest and usage in digital transformation. In this context, explaining and predicting users' intentions and acceptance behaviors towards the use of new information technologies is of great importance for both individuals and the organizations in which individuals work. In this way, it will be a study to increase users' acceptance behavior of new information technologies and to help organizations understand the reasons why users accept or reject information technologies.