Kırıkkale ili Keskin yöresine ait ağırlama halayları üzerine piyano eşlik çalışmaları
Piano accompaniment studies on the ağırlama halay dances of the Keskin region in Kırıkkale province
- Tez No: 975015
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR TANYERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırıkkale ili Keskin yöresine ait ağırlama halaylarının makamsal ve yapısal özelliklerini belirlemek ve bu ezgilerin piyano eşliğiyle çok sesli hale getirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada belirlenen ağırlama halayları Hicaz, Karcığar, Hüseyni, Muhayyer ve Muhayyer Kürdi makamlarındadır ve her bir türkü makamsal özellikler açısından incelenmiştir. Bu incelemelerde karar, güçlü, yeden sesler; dizi, seyir, ses aralığı, usul ve tempo gibi unsurlar detaylı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, seçilen türkülere Batı müziği armoni kuralları çerçevesinde piyano eşlikleri yazılmıştır. Eşlikler yazılırken uzman görüşü alınmıştır. Armonik düzenlemelerde her ölçü bazında kullanılan akorlar belirlenmiş; makamsal yapıya zarar vermeden, melodik seyri destekleyen eşlik biçimleri geliştirilmiştir. Bu bağlamda, geleneksel Türk halk müziği eserlerinin piyano ile çok seslendirilmesinin hem teknik hem de estetik olarak uygulanabilir olduğu görülmüştür. Çalışma, müzik eğitimi veren kurumların piyano repertuvarlarına katkı sağlamayı ve yerel müzikal mirasın çağdaş müzik eğitimine entegrasyonunu hedeflemektedir. Bu yönüyle, literatürde eksikliği hissedilen bir alanda özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the modal and structural characteristics of the“Ağırlama Halayları”(ceremonial halay dances) specific to the Keskin district of Kırıkkale province and to render these melodies polyphonic through piano accompaniment. The selected Ağırlama Halayları are set Fin the Hicaz, Tahir, Karcığar, Hüseyni, Muhayyer, and Muhayyer Kürdi modes, and each piece has been systematically analyzed in terms of its modal features. These analyses focused in detail on elements such as the tonic, dominant, leading tone, scale, melodic progression (seyir), vocal range, rhythmic pattern (usul), and tempo. Based on the findings obtained, piano accompaniments were arranged for the selected tunes in accordance with Western music harmony principles. The harmonic arrangements identified the chords used in each measure, and accompaniment styles that support the melodic line were developed without compromising the integrity of the modal structure. In this context, it has been observed that polyphonic arrangements of traditional Turkish folk music works with piano are both technically and aesthetically feasible. The study aims to contribute to the piano repertoire of music education institutions and to integrate local musical heritage into contemporary music education. In this respect, it offers an original contribution to a field that is underrepresented in the literature.