X-ışınları kırınımı ile exelon'un kristalografik özelliklerinin araştırılması ve böbrek taşlarının nitel analizi
The Qualitative analysis of the kidney stones by using X-ray diffraction and the investigation of the crystal structure of exelon
  1. Tez No: 97502
  2. Yazar: RESUL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET X-ISINLARI KIRINIMI İLE BÖBREK TAŞLARININ NİTEL ANALİZİ VE EXELON'UN KRİSTAL YAPISININ ARAŞTIRILMASI Tezin birinci kısmında, X-ışmlan toz kırınım tekniği ile böbrek taşlarının nitel analizleri yapıldı. Kayseri Devlet Hastanesi, Ankara Numune Hastanesi, SSK Dışkapı Hastanesi 'ndeki onbeş ayrı hastadan alınan böbrek taşları, agat hasvanda öğütülerek toz haline getirildi. Kırınım desenleri Philips (PW3710) marka bir X-ışınları toz difraktometresinde, CuKa radyasyonu kullanılarak sürekli tarama modunda, 292.5° - 40° açı aralığında alındı. Hanawalt metodu kullanılarak böbrek taşlarının yapısını oluşturan maddeler saptandı. İncelenen onbeş farklı böbrek taşında üç farklı madde saptandı; whewellite (CaC204.H20), weddellite (CaC204.2.25H20) ve ürik asit (C5H4N403). Böbrek taşlarının kırınım desenleri ile ASTM kartındaki verilerin (d ve I/Ilt) uyuşumunu gösteren örtüşme katsayıları OVERLAP programı ile hesaplandı. İkinci kısımda, Exelon adlı ilacın etken maddesi (exelon) ve dolgu maddelerinin kristalografik yapıları incelendi. Exelon ilacı tabletleri toz haline getirildi. Kırınım desenleri Philips (PW3710) marka bir X-ışınları toz difraktometresinde, CuKa radyasyonu kullanılarak sürekli tarama modunda, 29 2.5° - 70° açı aralığında alındı. Öncelikle kırınım desenindeki piklerden ilacın dolgu maddeleri olan sarı demir oksit, kırmızı demir oksit ve titanyum dioksit'e ait pikler ayıklandı. Exelon'un etken maddesine ait olan pikler elde edildi. Analitik olarak yapılan işlem sonucu exelon'un kristal sistemi tetragonal, birim hücre parametreleri; a = b = 9.8787(42)Â, c = 12.8382(1)Â olarak bulundu. Treor90 programı kullanılarak, kristal sistemi tetragonal, birim hücre parametreleri; a = b = 9.8592(1 12)Â, c = 12.85 17(99)Â hesaplandı. Dolgu maddeleri için de benzer işlemler yapıldı. Kırmızı demir oksit için analitik olarak kristal sistemi hekzagonal, birim hücre parametreleri a = b = 5.0361(266)Â, c = 13.7444(2)Â ( Treor90 sonucu: kristal sistemi hekzagonal, birim hücre parametreleri: a = b = 5.0358(1)Â, c = 13.7487(4)Â).Titanyum dioksit için analitik olarak kristal sistemi tetragonal, birim hücre parametreleri a = b = 4.5951(1)Â, c = 2.9582(2)Â (Treor90 sonucu: a = b = 4.5934(1)Â, c = 2.9591(1)Â). Sarı demir oksit için analitik olarak, kristal sistemi ortorombik, birim hücre parametreleri; a = 4.6099(5)Â, b = 9.9455(6)Â, c = 3.0225(1 )Â {Treor90 sonucu: kristal sistemi ortorombik, a - 9.954 1(7)Â, b = 4.6075(6)Â, c = 3. 0223(3 )Â). Analitik işlem ve Treor90 programı sonuçlarının oldukça iyi uyum içinde oldukları gözlendi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY THE QUALITATIVE ANALYSIS OF THE KIDNEY STONES BY USING X-RAY DIFFRACTION AND THE INVESTIGATION OF THE CRYSTAL STRUCTURE OF EXELON In the first part of the thesis, the qualitative analysis of the kidney stones were done by using X-ray powder diffraction technique. The kidney stones which are obtained from the different fifteen patients in Kayseri Goverment Hospital, Ankara Numune Hospital and SSK Dışkapı Hospital were completely grinded in agat mortar until being powder crystals. The powder diffraction patterns of the samples were recorded by the CuKa radiation in an Philips (PW3710) model X-ray powder diffractometer at the 26 range of 2.5° - 40°. By using the Hanawalt method, the substances in the kidney stones were determined. In the investigated fifteen different kidney stones, it was found three substances that these are whewellite (CC1C2O4.H2O), weddellite (CaC204.2.25H20) and uric acid (CsH4N40}). The overlap constants that states to be compatible the data of the diffraction pattens of the kidney stones and the ASTM cards, were calculated by using the program OVERLAP. Inthe second part, the crystallographic structures of the effective substance of the drug as called Exelon and the other substances which the drug contains were investigated. The exelon pills were grinded. The diffraction pattern was recorded by the CuKa radiation in an Philips (PW3710) model X-ray powder diffractometer at the 26 range of 2.5° - 70°. Firstly, from the peaks in the diffraction pattens, the diffraction peaks of the yellow iron oxide, the red iron oxide and titanium dioxide were pick out. After this procedure, it was accepted that the rest of the peaks were of the effective substance (exelon). By using the analytical procedure, the crystal system of the exelon were obtained as tetragonal and the unit cell parameters, a = b = 9.8787(42) Â, c = 12.8382(1)Â. By using the program Treor90, it was found that the crystal system is tetragonal and the unitcell parameters are a = b = 9.8592(1 12) Â, c = 12.8517(99)Â. It was also done the same procedure for the other coponents of the exelon drug. For the red iron oxide, analytically, the crystal system is hexagonal and the unit cell parameters are a = b = 5.0361(266)Â, c = 13.7444(2)Â (from the Treor90 program, the crystal system is hexagonal and the unit cell parameters are a = b = 5.0358(1)Â, c = 13.7487(4)Â). For titanium dioxide, analytically, the crystal system is tetragonal and the unit cell parameters are a = b = 4.5951(1)Â, c = 2.9582(2)Â, (from the Treor90 program, the crystal system is tetragonal and the unit cell parameters are a = b = 4.5934(1 )Â, c = 2.959 l(l)Â). For the yellow iron oxide, it was analytically found that the crystal system is orthorhombic and the unit cell parameters are a = 4.6099(5)Â, b = 9.9455(6)Â, c = 3.0225(1 )A (from the Treor90 program, the crystal system is orthorhombic and the unit cell parameters are a = 9.9541(7)Â, b = 4.6075(6)Â, c = 3.0223(3)A). It was observed that the results of the analytical procedure and the program Treor90 were in a good agreement with each other.