Non-spesifik sırt ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarda torakal kayropraktik tedavinin ağrı düzeyi, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of thoracic chiropractic treatment on pain level, joint range of motion, and quality of life in office workers with non-specific back pain
- Tez No: 975023
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada non-spesifik sırt ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarda torakal kayropraktik tedavinin ağrı düzeyi, servikal eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 20 hasta alınmıştır. Rastgele örnekleme yöntemi ile katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere on kişilik iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda çalışmaya 5 kadın ve 5 erkek olmak üzere 10 kişi (n = 10), kontrol grubunda çalışmaya 5 kadın ve 5 erkek olmak üzere 10 kişi (n = 10) katılmıştır. Kontrol grubuna haftada iki kez, 4 hafta boyunca toplamda 8 seans olmak üzere sham manipulasyonu ve egzersiz programı uygulanmıştır. Deney grubuna ise haftada iki kez, 4 hafta boyunca toplam 8 seans olmak üzere torakal kayropraktik manipulasyon ve egzersiz programı uygulanmıştır. Katılımcılar çalışma öncesinde ve sonrasında Visüel Analog Skala (VAS) ile ağrı şiddeti, servikal eklem hareket açıklığı ölçümü ile ROM değeri, Short Form-36 (SF-36) ile yaşam kalitesi değerlendirilmesine alınmıştır. Grup içi karşılaştırmalarda tedavi sonrası her iki grupta da VAS ve SF-36 skorlarında istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptanmıştır (p < 0,05). Gruplar arası değişim farkı karşılaştırmalarında, deney grubu kontrol grubuna istatistiksel olarak anlamlı şekilde üstün gelmiştir (p < 0,05). Tüm yönlerde boyun eklem hareket açıklığı ölçümlerinde grup içi karşılaştırmalarda tedavi sonrası her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p < 0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda fleksiyon ve ekstansiyon ölçümlerinde deney grubu kontrol grubuna istatistiksel olarak anlamlı şekilde üstün gelirken (p < 0,05), boyun sağ ve sol lateral fleksiyonu ölçümlerinde gruplar arası istatistiksel anlamlı üstünlük bulunmamıştır (p > 0,05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre, non-spesifik sırt ağrısı yaşayan masa başı çalışanlarda torakal bölgeye uygulanan kayropraktik manipulasyon ve egzersiz programının, sham manipulasyonu ve egzersiz programı uygulamalarına göre ağrı şiddetini, servikal eklem hareket açıklığını ve yaşam kalitesini iyileştirmede daha fazla olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of thoracic chiropractic treatment on pain level, cervical range of motion (ROM), and quality of life in office workers experiencing non-specific back pain. A total of 20 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomly assigned into two groups: an experimental group and a control group, each consisting of ten individuals. The experimental group included 10 participants (5 women and 5 men), and the control group also consisted of 10 participants (5 women and 5 men). The control group received a sham manipulation and an exercise program twice a week for four weeks, totaling eight sessions. The experimental group, on the other hand, underwent thoracic chiropractic manipulation and an exercise program with the same frequency and duration. Before and after the intervention, participants were assessed for pain intensity using the Visual Analog Scale (VAS), cervical ROM values through range of motion measurements, and quality of life via the Short Form-36 (SF-36). In within-group comparisons, both groups showed statistically significant improvements in VAS and SF-36 scores after treatment (p < 0.05). In between-group comparisons, the experimental group demonstrated a statistically significant advantage over the control group (p < 0.05). In all directions, cervical ROM measurements showed a statistically significant increase within both groups after treatment (p < 0.05). However, in between-group comparisons, the experimental group showed a statistically significant superiority over the control group in flexion and extension measurements (p < 0.05), while no statistically significant difference was found in right and left lateral flexion measurements (p > 0.05). According to the results of this study, chiropractic manipulation applied to the thoracic region combined with an exercise program has a greater positive effect on reducing pain intensity, improving cervical ROM, and enhancing quality of life compared to sham manipulation and exercise programs in office workers with non-specific back pain.