Poetry of architecture: on the triad of architecture, art, and the art-like from leo tolstoy's what is art?
Mimarlığın şiiri: lev tolstoy'un sanat nedir? eseri bağlamında mimarlık, sanat ve sanat-gibi üçlemesi üzerine
  1. Tez No: 975025
  2. Yazar: ECE ÖZSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, şiirselliğin mimari yaratıcılık ve sanatsal ifadenin tanımsal bağlamlarındaki işlevini ortaya çıkarmak üzere, dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden Rus yazar Lev Tolstoy'un 1898 tarihli Sanat Nedir? adlı eserine bir yeniden bakış sunmaktadır. Sanat Nedir? üzerine mevcut literatürün yorumlanarak incelenmesi ile birlikte, Tolstoy'un 'sanat gibilik' ve 'sanat gibinin üretim yöntemleri' hakkında formülasyonunun ele alınması yoluyla, öncelikle şiirseliğin ve şiirin kavramsal anlamları çözümlenmekte; ve mimarlığın özsel şiirselliği ortaya konulmaktadır. Bu incelemeyi, mimari yaratıcılık ve sanatsal ifade arasındaki dinamiklerin trialektik düşünce biçimi doğrultusunda sorgulanması izlemekte; sonuç olarak mekansal sanatsal pratiklerin analizinde ortaya konan üçlülerin tanım gereği şiirsel olduğu ve Tolstoy'un Sanat Nedir? eserindeki 'sanat gibilik' kavramının bu şiirselliğin anlatısı içerisinde konumlandığını ileri süremktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how poetry functions through the definitional domains of architecture and art by poetically revisiting the renowned Russian writer Leo Tolstoy's 1898 work What is Art?, particularly focusing on Tolstoy's neglected notion of 'counterfeit (imitation) art,' which serves in the sense of 'the art-like.' Through an interpretive review of the existing literature on What is Art? and elaboration on 'counterfeit (imitation) art' along with Tolstoy's formulation of 'methods of producing counterfeit (imitation) art,' firstly, the meanings of poetics and poetry are explored to reveal the inherent poeticality of architecture. This investigation is followed by questioning the dynamics of architectural creativity and artistic expression, building upon the trialectical nature of the discussions in order to conclude that the triads introduced in the analysis of spatial artistic practices are poetic by definition and the notion of 'counterfeit (imitation) art' in Tolstoy's What is Art? is situated within the larger narrative of this poetry.