Alt genital trakt'ın premaliğn - preinvazif lezyonlarının tanısında kolposkopinin yeri
The role of colposcopy in the diagnosis of premalign-preinvasive lesions of lover genital tract
- Tez No: 975026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFFET DİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gata
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Çeşitli alt genital trakt yakınmaları ile müracaat eden 520 olguya, pelvik muayene, serviko-vajinal smear, kolposkopi ve kolposkopi directed biopsi prosedürleri uygulandı. Klinik muayene, serviko-vajinal smear, kolposkopi ve kolposkopi direkted biopsi sonuçları karşılaştırıldı. Serviko-vajinal smear sonuçlarının kolposkopi ile kontrolü sonucunda % 14 oranında false negatiflik ve % 28 oranında false pozitiflik saptandı. Smear sonuçları biopsi sonuçlarıyla karşılaştırıldığında ise bu oranlar %13 ve % 28 idi. Bu bulgular literatür ile uyumlu bulundu. Anormal kolposkopik bulgular görünümlerine göre gradelendiriİdi ve skorlandı. Lezyonların kolposkopik grad'leri ve skorları biopsi sonuçları ile karşılaştırıİdi. Kolposkopik değerlendirme ile histolojik bulgular % 92 oranında paralellik gösterdi. Biopsi yerinin seçiminde de kolposkopinin yararlı bir yöntem olduğu görüldü. Servikal kolposkopi kadar yaygın bir vajinal ve vulvar lezyonların tanısında ve kolposkopik inceleme yararlı bulundu. Alt genital traktın premalign lezyonlarımn tanısında sitopatoloji, kolposkopi ve kolposkopi direkted biopsi sonuçlarının birbirlerini tamam¬layıcı olduğu ve bu bulgular birbirleriyle korelasyon gösterdiği zaman güvenilir olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF COLPOSCOPY IN THE DIAGNOSIS OF PREMALIGN-PREINVASIVE LESIONS OF LOVER GENITAL TRACT Pelvic examination, cervico-vaginal smear, colposcopy, and colposcopy directed biopsy procedures were applied to 520 cases with various lower genital tract symptoms. Clinical examination, cervico-vaginal smear, colposcopy and colposcopy directed biopsy results were compared. Colposcopy was performed after taking the results of cervico-vajinal smear, and 14% false negative and 28% false positive findings were concluded for cervico-vajinal smear. Rates of false negativity and false positivity were 13% and 28%, in turn, when results of cervico-vaginal smears were compared to biopsy results. These findings were found suitable with literatüre. Grading and scoring was made for abnormal colposcopic findings up to their appearence in colposcopy. Colposcopic grades and scores of lesions were compared to results of biopsy. Colposcopic assessment was found coherent with histopathological finding by a rate of 92% of cases. Colpos¬copy was found useful as a method for choosing biopsy sites. Colposcopic examination was accepted helpfull for diagnosis and choosing of biopsy sites of vaginal and vulvar lesions, although it is not as common in usage as it is for cervical lesions. In conclusion, cytopathology, colposcopy and colposcopy directed biopsy were found safe when their results were in correlation with one another in diagnosis of premalign lesions of lower genital tract.