Henri Bergson'da özne-nesne ilişkisi
The subject-object relationship in Henri Bergson
  1. Tez No: 975037
  2. Yazar: ELİF GÜMÜŞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
“Bergson'da Özne-Nesne İlişkisi”adlı bu tez çalışmasının temel hedefi, Bergson felsefesinde özne ve nesne ilişkisini temele alarak onun geleneksel ekollerden nasıl ayrıldığını felsefi bir perspektifte ortaya koymaktır. Bergson felsefesinde varlığın yapısı daimî bir oluş olarak ifade edildiğinden, ben olarak tanımladığı öznenin bu varlık yapısı içerisinde nasıl konumlandığı ve öznenin nesneyle nasıl bütünlük içerisinde var oluşunu gerçekleştirdiği felsefe tarihi açısından önem teşkil etmektedir. Sürekli oluşun ve değişimin olduğu bu varlık alanında, insanı özne konumuna yükselten düşüncenin ne olduğu bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada bu sorun Bergson'un çok katmanlı özne tasarımıyla ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Henri Bergson'un felsefesi süre, sezgi, hafıza, algı ve bilinç meseleleri etrafında toplanır. Bu bağlamda, özne ve nesne ilişkisi de bahsi geçen bu kavramlar üzerinden şekillenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde incelememizin temelini oluşturması adına Bergson'un hayatı ve eserleri hakkında genel bilgiler verilerek konuya giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, özne ve nesne ilişkisinin neden bir problematik olarak felsefe tarihinde yer aldığını ele alırken, Bergson'un bu problematikte nerede durduğu ve bu konunun onun felsefesindeki mahiyeti değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Bergson'un varlık anlayışından doğan özne-nesne ilişkisini nasıl betimlediğini açıklamak adına özne ve nesne kavramları ayrıca çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis, titled“The Subject-Object Relationship in Bergson,”is to reveal how Bergson's philosophy differs from traditional schools of thought from a philosophical perspective, based on the relationship between subject and object in Bergson's philosophy. Since the structure of existence in Bergson's philosophy is expressed as a continuous becoming, the position of the subject, which he defines as the self, within this structure of existence and how the subject realizes its existence in unity with the object are important from the perspective of the history of philosophy. In this realm of reality, where there is constant becoming and change, the question arises as to what it is that elevates humans to the position of subject. This study attempts to examine this issue in detail through Bergson's multi-layered conception of the subject. Henri Bergson's philosophy centers on the concepts of time, intuition, memory, perception, and consciousness. In this context, the relationship between subject and object is also shaped by these concepts. In the first section of the study, general information about Bergson's life and works is provided as a basis for our examination. In the second section, while discussing why the relationship between subject and object has been a problematic issue in the history of philosophy, Bergson's position on this issue and its nature in his philosophy are evaluated. In the third section, the concepts of subject and object are analyzed separately to explain how Bergson described the subject-object relationship arising from his understanding of existence.