Kan dolaşımı enfeksiyonlarının erken tanısında biyobelirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of biomarkers in the early diagnosis of bloodstream infections
- Tez No: 975134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ CEM ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kan dolaşımı enfeksiyonu (KDE), yüksek morbidite ve mortalite oranına sahip erken tanı ve tedavi gerektiren ciddi bir klinik tablodur. Kesin tanı için altın standart olarak kabul edilen kan kültürü yönteminin uzun sonuçlanma süresi, kontaminasyon riski ve yalancı negatiflik gibi bazı sınırlamaları mevcuttur. Bu nedenle, KDE'nin tanısına yardımcı olabilecek hızlı, spesifik ve uygulanabilirliği kolay biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, KDE'nin öngörülmesinde PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR, CD11b, CD14, CD64 ve CD69 gibi inflamatuvar ve hücre yüzey belirteçlerinin tanısal performanslarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya KDE şüphesiyle kan kültürü örneği alınmış ve eş zamanlı rutin PCT, CRP, albümin ve tam kan sayımı testleri çalışılmış olan 180 hasta dahil edilmiştir. Kan kültürü şişeleri Render BC128 otomatize sisteminde inkübe edilmiş, izole edilen etkenler BD Phoenix 100 ve BioFire FilmArray multiplex PCR cihazıyla tanımlanmıştır. IL-6, TREM-1, CALPR düzeyleri ELISA yöntemiyle, CD11b, CD14, CD64 ve CD69 düzeyleri BD FACSCanto II flow sitometri cihazında belirlenmiştir. Hemokültür pozitif (n=130) hastaların 50'sinde gram negatif, 50'sinde gram pozitif bakteri ve 30'unda maya mantarı izole edilmiştir. Hemokültür pozitif ve hemokültür negatif (n=50) hasta grupları arasında; PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, RDW, MPV, NLR, LMR, CAR, MHR, nCD11b %/MFI, mCD11b %/MFI, nCD14 %/MFI, mCD14 %/MFI, nCD64 %/MFI, mCD64 %/MFI, nCD69 MFI, mCD69 %/MFI düzeyleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). PCT, CAR, CRP, NLR, nCD14 MFI, nCD64%, mCD69% ile nCD64 MFI arasında ve IL-6 ile CALPR arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı korelasyon gözlenmiştir (p<0.05). ROC analizine göre PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR, nCD11b %/MFI, mCD11b MFI, nCD14 %/MFI, mCD14 MFI, nCD64 %/MFI, mCD64 %/MFI, mCD69 %/MFI'nın yüksek AUC değerlerine (>0.700) sahip olduğu bulunmuştur (p<0.05). Sonuç olarak, KDE'nin öngörülmesinde PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR ile birlikte nCD11b, mCD11b, nCD14, mCD14, nCD64, mCD64 ve mCD69 düzeyleri kan kültürüne yardımcı ek testler olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bloodstream infection (BSI) is a serious clinical condition with high morbidity and mortality rates, requiring early diagnosis and treatment. The blood culture method, which is considered the gold standard for definitive diagnosis, has some limitations such as long turnaround time, contamination risk and false negativity. Therefore, there is a need for rapid, specific and easy-to-apply biomarkers that can aid in the diagnosis of BSI. In this study, it was aimed to investigate the diagnostic performances of inflammatory and cell surface markers such as PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR, CD11b, CD14, CD64, and CD69 in the prediction of BSI. The study included 180 patients with suspected BSI who underwent simultaneously routine PCT, CRP, albumin, and complete blood count analysis and blood culture sampling. Blood culture bottles were incubated in the Render BC128 automated system, and the isolated agents were identified using the BD Phoenix 100 and BioFire FilmArray multiplex PCR system. IL-6, TREM-1 and CALPR levels were determined using the ELISA method, and CD11b, CD14, CD64, and CD69 levels were determined using the BD FACSCanto II flow cytometry analyzer. Of the hemoculture positive patients (n=130), gram-negative bacteria were isolated in 50, gram-positive bacteria in 50, and yeast fungi in 30 patients. A statistically significant difference was found in terms of PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, RDW, MPV, NLR, LMR, CAR, MHR, nCD11b %/MFI, mCD11b %/MFI, nCD14 %/MFI, mCD14 %/MFI, nCD64 %/MFI, mCD64 %/MFI, nCD69 MFI, mCD69 %/MFI levels between the hemoculture positive and hemoculture negative (n=50) patient groups (p<0.05). A statistically significant positive correlation was observed between PCT, CAR, CRP, NLR, nCD14 MFI, nCD64%, mCD69%, and nCD64 MFI and between IL-6 and CALPR (p<0.05). According to ROC analysis, PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR, nCD11b %/MFI, mCD11b MFI, nCD14 %/MFI, mCD14 MFI, nCD64 %/MFI, mCD64 %/MFI, mCD69 %/MFI were found to have high AUC values (>0.700) (p<0.05). In conclusion, PCT, CRP, IL-6, TREM-1, CALPR, CAR, NLR together with nCD11b, mCD11b, nCD14, mCD14, nCD64, mCD64 and mCD69 levels can be used as additional tests to support blood culture results in the prediction of BSI.