Kol-bacak hacmi ve kulaç uzunluğunun genç erkek yüzücülerde yüzme performansları ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between arm-leg volume and stroke length and swimming performance of young male swimmers
  1. Tez No: 975135
  2. Yazar: SONER SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kol ile bacak hacminin ve kulaç uzunluğunun genç erkek yüzücülerde yüzme performansları ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışmaya lisanslı olarak yüzme sporu yapan minimum toplam 15 genç erkek yüzücü gönüllü olarak katıldı. Yüzücülere boy (cm.), kilo (kg.), BKİ (kg/boy m2), kol hacmi, bacak hacmi ve kulaç uzunluğu (cm.) ile tüm stillerde (serbest stil yüzme, sırtüstü stil yüzme, kurbağalama stil yüzme, kelebek stil yüzme) 50 m. (sn.), 100 m. (sn.) ve 200 m. (sn.) yüzme performans ölçümleri uygulandı. Ölçümler öncesinde tüm yüzücülere testler ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapıldı. Tüm testler sporcuların gün içindeki rutin antrenman saatleri ile aynı saatte uygulanmasına özen gösterilerek gerçekleştirildi. Elde edilen veriler SPSS programı yardımı ile analiz edildi. Tüm değerlerin normal dağılım varsayımlarında, küçük veri setlerinde daha çok tercih edilen Shapiro Wilk testi kullanıldı. Test sonuçlarında tüm değerlerin normal dağılım gösterdiği tespit edildi. Yüzücülerin demografik bilgileri için tanımlayıcı istatistik; bacak-kol toplam hacimleri ve kulaç uzunlukları ile tüm stillerdeki 50m., 100m., ve 200m. yüzme performansları arasındaki ilişkisi için Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Anlamlılık düzeyi“p<0,05”olarak kabul edildi. Sonuç olarak, genç erkek yüzücülerin kol hacmi ile sırtüstü stilinde 50 m ve 100 m performanslar arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bacak hacmi ile serbest stilin 50 m ve 200 m performansları arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; diğer tüm stillerdeki performanslar ile ise anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca, kulaç uzunluklarının serbest ve kurbağalama stillerdeki 200 m performansları arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken; diğer stillerdeki performanslar üzerinde anlamlı etkileri olduğu ve genel yüzme performanslarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between arm and leg volume and stroke length and swimming performance in young male swimmers. A minimum of 15 young male swimmers who were licensed swimmers participated voluntarily in this study. The swimmers were measured for height (cm.), weight (kg.), BMI (kg/height m2), arm volume, leg volume and stroke length (cm.) and swimming performance measurements for 50 m (sec.), 100 m (sec.) and 200 m (sec.) in all styles (freestyle swimming, backstroke style swimming, breaststroke style swimming, butterfly style swimming). All swimmers were informed about the tests before the measurements. All tests were performed at the same time of the day with the routine training hours of the athletes. The data obtained were analysed with the help of SPSS software. In the normal distribution assumptions of all values, the Shapiro Wilk test, which is more preferred in small data sets, was used. It was determined that all values showed normal distribution in the test results. Descriptive statistics were used for demographic information of the swimmers; Pearson correlation analysis was used for the relationship between leg-arm total volumes and stroke lengths and 50m, 100m, and 200m swimming performances in all styles. The significance level was accepted as“p<0.05”. As a result, it was found that there was a significant relationship between arm volume and 50 m and 100 m performances in backstroke style of young male swimmers. While there was no significant relationship between leg volume and 50 m and 200 m performances of freestyle, significant relationships were found with the performances in all other styles. In addition, while there was no significant relationship between stroke lengths and 200 m performances in freestyle and breaststroke styles, they had significant effects on performances in other styles and affected overall swimming performances.