Çalişma düzeninin cinsiyete göre sirkadiyen ritim, kan basıncı ve fiziksel performans üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of work schedule on circadian rhythm, blood pressure, and physical performance by gender
  1. Tez No: 975136
  2. Yazar: MEVLÜT KIRTIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Sirkadiyen ritim, organizmanın fizyolojik ve davranışsal süreçlerini 24 saatlik döngülerle düzenleyen endojen bir mekanizmadır. Vardiyalı çalışmanın bu ritim üzerindeki olumsuz etkileri literatürde sıkça vurgulanmıştır. Bu çalışma, vardiyalı ve vardiyasız çalışanlarda cinsiyet, sirkadiyen ritim değişiklikleri ve kardiyovasküler sağlık parametreleri arasındaki ilişkiyi karşılaştırmayı amaçlamaktadır. 72'si erkek, 90'ı kadın 162 katılımcıda cinsiyet ve çalışma düzeninin uyku süreleri ile kardiyovasküler parametrelere etkisi incelenmiştir. Toplam uyku süresi cinsiyete göre farklılık göstermezken, çalışma şekli özellikle erkekleri etkilemektedir. Vardiyalı çalışan erkekler en uzun uyku süresine sahiptir. Kadınların gece uykusu erkeklerden daha uzun olup, erkekler gün içinde daha fazla uyumaktadır. Kan basıncı ve egzersiz kapasitesinde cinsiyetler arasında fark bulunmamıştır. Çalışma şeklinin kardiyovasküler parametreler üzerinde anlamlı etkisi saptanmamıştır. Bulgular, özellikle erkeklerde uyku düzeninin çalışma şeklinden etkilendiğini göstermektedir. Vardiyalı erkeklerdeki artmış toplam uyku ve kadınların gece uykusundaki avantaj, uyku düzenlemelerinde bireysel yaklaşımların önemini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Circadian rhythm is an endogenous mechanism that regulates an organism's physiological and behavioral processes in 24-hour cycles. The adverse effects of shift work on this rhythm are frequently emphasized in the literature. This study aims to compare the relationship between gender, circadian rhythm changes, and cardiovascular health parameters among shift and non-shift workers. The impact of gender and work schedule on sleep duration and cardiovascular parameters was examined in 162 participants (72 male, 90 female). While total sleep duration did not differ by gender, work schedule particularly affected men. Male shift workers had the longest total sleep duration. Women's nighttime sleep was longer than men's, whereas men slept more during the day. No gender differences were observed in blood pressure (systolic/diastolic) or exercise capacity. Work schedule showed no significant effect on cardiovascular parameters. Findings indicate that work schedule shapes sleep patterns, especially in men. Increased total sleep duration in male shift workers and women's gender-based advantage in nighttime sleep highlight the need for personalized approaches in sleep regulation