Social cooperatives' post-disaster recovery efforts and their impact on social policy: Needs map analysis
Sosyal kooperatiflerin afetler sonrası iyileştirme çalışmaları ve sosyal politikaya etkisi: İhtiyaç haritası incelemesi
  1. Tez No: 975146
  2. Yazar: EZGİ TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de 6 Şubat Depremlerinin ardından yaşanan iyileştirme sürecinde bir sosyal kooperatif olan İhtiyaç Haritası'nın iyileştirme uygulamalarını araştırmaktadır. Bu çalışma, İhtiyaç Haritası'nın ulusal ve uluslararası partnerleriyle, veriye ve haritalama teknolojisine dayanan altyapısı ve hayati öneme sahip sağladığı hizmetler ile bu depremlere nasıl cevap verdiğine odaklanmaktadır. Nitel araştırma yoluyla, on bir İhtiyaç Haritası üyesi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, İhtiyaç Haritası'nın 6 Şubat Depremleri'ne yönelik iyileştirme sürecindeki çalışmalarını; ortaklıkları, projeleri, müdahale stratejileri ve tüm bunların politika geliştirmeye etkisi kapsamında incelemektedir. Bulgular, İhtiyaç Haritası'nın afet bölgelerinde iyileştirme ihtiyaçlarına etkili bir şekilde yanıt verdiğini ve katılımcı, kapsayıcı müdahale politikalarının şekillenmesinde kritik bir role sahip olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, vakayı daha geniş bir sosyal politika ve afet müdahale çerçevesine yerleştirerek, sosyal ekonomi ve dayanışma aktörlerinin afet yönetiminde değişime yol açacak kritik rolünü vurgulamaktadır. Tez, sosyal kooperatiflerin ve afete müdahale stratejilerinin geliştirilmesine yönelik politika önerileriyle son bulmaktadır
Özet (Çeviri)
This study explores the role of İhtiyaç Haritası (Needs Map) operations as a social cooperative during the recovery period following the 6 February Earthquakes in Türkiye. It focuses on how, as a social cooperative, Needs Map responded to the disaster by meeting the recovery needs of the earthquake-affected region and communities through its national and international collaborations, data-driven and map-based technology and a variety of crucial services it provided in response to the these earthquakes. Through qualitative research, semi-structured interviews were conducted with 11 Needs Map members. This study examines Needs Map recovery response to the 6 February Earthquakes in terms of its partnerships, projects, intervention strategies, and their contribution to policy development. The findings reveal that Needs Map responded to the recovery needs and also has the potential to play a critical role in shaping a participatory and inclusive policy framework. By placing the case within the broader context of social policy and disaster response, the study emphasizes the critical role of social and solidarity economy actors, which can lead to change in disaster management. The thesis concludes with policy recommendations for the development of policies on disaster management.