Tarım eğitiminde alternatif yaklaşımlar: Çiftçi eğitim program tasarımı
Alternative approaches to agricultural education: Curriculum design for farmer education
  1. Tez No: 975145
  2. Yazar: AFRA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaygın eğitim kapsamında çiftçilere yönelik etkili bir eğitim programı tasarımı geliştirmektir. Bu doğrultuda, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde yürütülen mevcut kurslar incelenmiş ve program geliştirme gereksinimleri analiz edilmiştir. Araştırma,“Yaygın eğitim kapsamında yürütülen çiftçi eğitim programlarının geliştirme süreci ne şekilde gerçekleştirilmelidir?”sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada ulusal stratejik planlar, kalkınma planları ve kurumlar arası protokoller analiz edilmiş; ayrıca kurumda yapılan gözlemlerle mevcut durum ortaya konmuştur. İkinci aşamada ise nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde kurumda görev yapan eğitim uzmanlarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; eğitim süreçleri doğrudan gözlemlenmiş ve kursiyerlere uygulanan son-test verileri değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çiftçi eğitim programlarının geliştirilmesinin hem ulusal belgelerde hem de yapılan gözlem ve görüşmelerde gerekli ve önemli olduğunu göstermiştir. Bu doğrultuda, ADDIE modeli esas alınarak programın ihtiyaç analizi yapılmış, tasarımı oluşturulmuş, geliştirilmiş, uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; programların resmi olarak geliştirilmesinin zorunlu olduğu, eğitici eğitimlerinin daha yapılandırılmış ve uzun süreli verilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Ayrıca çiftçi eğitim programlarının modüler, ihtiyaca dayalı, yerelleştirilebilir, deneyim temelli ve etkileşimli bir yapıya sahip olması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop an effective training program design for farmers within the scope of non-formal education. In this context, the existing courses conducted at the Balıkesir Farmer Training Center were examined, and the needs for program development were analyzed. The research seeks to answer the question:“How should the development process of farmer training programs carried out within the scope of non-formal education be structured?”The study was conducted in two stages. In the first stage, national strategic plans, development plans, and inter-institutional protocols were analyzed; in addition, observations made at the institution revealed the current situation. In the second stage, within the framework of qualitative research methods, semi-structured interviews were conducted with training experts working at the institution; training processes were directly observed, and post-test data applied to trainees were evaluated. The findings of the research demonstrated that the development of farmer training programs is both necessary and important, as highlighted in national documents as well as in the observations and interviews conducted. Accordingly, based on the ADDIE model, the program was analyzed, designed, developed, implemented, and evaluated. As a result, it was concluded that training programs must be developed through formal processes and that trainer education should be more structured and delivered over a longer period. Furthermore, it was found that farmer training programs should be modular, needs-based, localized, experiential, and interactive in structure.