Avrupa Birliği hukukunda marka hakkının ihlâli
Infringement of trademark rights under European Union law
- Tez No: 975180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİÇEK ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Markanın ticari hayatta gittikçe artan önemi ve rekabetin oluşmasına katkıları yadsınamaz düzeydedir. Ancak markanın bu denli önem kazanmasının yanında ticaretin küreselleşmesi ve teknolojik gelişmeler, marka hakkı ihlâllerini de beraberinde getirmiştir. Bu sebeple devletler ulusal mevzuatlarındaki düzenlemelerin yanı sıra uluslararası sözleşmeler ile marka hakkına karşı gerçekleştirilen ihlâllere karşı kapsamlı koruma mekanizmaları kurmaya başlamışlardır. Avrupa Birliği (AB) hukukunda ise marka hakkına ilişkin hazırlanan düzenlemeler tüm üye devletleri kapsayacak boyuttadır. Bu düzenlemelerden en önemlileri yürürlükte olan 2017/1001 sayılı AB Marka Tüzüğü ve 2015/2436 sayılı AB Marka Direktifidir. Yapılan düzenlemeler kapsamında tek bir başvuru ile tüm üye devletlerde koruma sağlayan Avrupa Birliği markasının yanı sıra, bu markaya karşı yapılacak ihlâller ve ihlâllere karşı yaptırımlar da öngörülmüştür. Bu çalışmamızda AB marka hukukunda yaşanan marka ihlâlleri ele alınmıştır. Konu AB marka mevzuatının yanı sıra Avrupa Birliği Adalet Divanı ve Avrupa Fikri Mülkiyet Ofisi kararları ile irdelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde marka kavramı, AB markası kavramı, tescil ile tescil engelleri ve marka hakkı gibi marka hukukuna ilişkin temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise AB markasının ihlâli niteliğindeki fiiller ve ihlâlin oluşması için gereken şartlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde AB markasının internet yoluyla ihlâl hâlleri irdelenmiştir. Çalışmamızın son bölümü olan dördüncü bölümde ise marka sahibinin ihlâle karşı başvurabileceği hukukî çareler, geçici hukukî koruma talepleri ve açabileceği davalar ile ihlâl edenin karşı dava ve savunma mekanizmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing importance of trademarks in commercial life and their contribution to competition are undeniable. However, alongside this growing significance, the globalization of trade and technological advancements have also brought about trademark infringements. For this reason, states have established comprehensive protection mechanisms against violations of trademark rights through international agreements, in addition to regulations in their national legislation. In European Union (EU) law, regulations prepared regarding trademark rights cover all member states. The most important of these are the currently effective EU Trademark Regulation No. 2017/1001 and the EU Trademark Directive No. 2015/2436. Within the scope of these regulations, in addition to the European Union trademark, which provides protection in all member states with single application, infringements against this mark and sanctions are also foreseen. This study examines trademark infringements in EU trademark law. The subject is analyzed through EU trademark legislation, as well as the decisions of the Court of Justice of the European Union and the European Union Intellectual Property Office. First part covers fundamental concepts such as the trademark concept, the EU trademark, registration, registration barriers, and trademark rights. The second part addresses acts constituting infringement of an EU trademark and the conditions required for infringement to occur. The third chapter explores instances of EU trademark infringement via the internet. The final part discusses the legal remedies available to the trademark owner against infringement, including requests for provisional legal protection and lawsuits, as well as the counterclaims and defense mechanisms of the infringer.