6 şubat depremi sonrası kent merkezinden kırsal alanlara yapılan göç: Hatay örneği
Migration from urban centers to rural areas after the february 6 earthquake: The case of Hatay
- Tez No: 975194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Hatay ilinde kent merkezlerinden kırsal alanlara yönelen tersine göç olgusunu sosyolojik açıdan ele almaktadır. Doğal afetlerin yarattığı zorunlu göç süreçleri içinde alışılmış kentleşme eğilimlerinin aksine, bu çalışmada kentten kırsala doğru gerçekleşen göçün dinamikleri, nedenleri ve sosyal-ekonomik etkileri kapsamlı biçimde incelenmiştir. Veri toplama sürecinde, deprem sonrası Hatay kent merkezlerinden kırsal bölgelere göç eden bireylerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veriler elde edilmiştir. İçerik çözümleme yöntemiyle değerlendirilen bulgular, güvenlik kaygısı, barınma imkânlarındaki kısıtlılıklar ve temel hizmetlere erişimde yaşanan zorlukların göçü tetikleyen başlıca unsurlar olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, kırsal bölgelerdeki sosyal sermaye ve ekonomik sermayenin, göç edenler için güçlü bir çekim merkezi işlevi gördüğü tespit edilmiştir. Çalışma, afet sonrası yer değiştirmelerde kırsal alanların stratejik önemine dikkat çekerek, göç ve yerleşim politikalarının geliştirilmesi için somut öneriler sunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Deprem Sonrası Göç, Tersine göç, Hatay, Sosyal Sermaye, Ekonomik Sermaye, Afet Sosyolojisi, Zorunlu Yer Değiştirme.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of reverse migration from urban centers to rural areas in Hatay Province following the February 6, 2023, Kahramanmaraş-centered earthquakes from a sociological perspective. Contrary to the usual urbanization trends, this research comprehensively investigates the dynamics, causes, and socio-economic impacts of migration from cities to rural regions within the context of forced displacement caused by natural disasters. Qualitative data were collected through semi-structured interviews with individuals who migrated from urban areas to rural districts in Hatay after the earthquake. Content analysis of the data revealed that concerns about safety, limited housing opportunities, and difficulties in accessing basic services were the primary factors driving migration. Moreover, the social and economic capital available in rural areas was identified as a significant pull factor for migrants. The study highlights the strategic importance of rural areas in post-disaster displacement and offers concrete recommendations for developing migration and settlement policies. KEY WORDS Post-Earthquake Migration, Reverse Migration, Hatay, Social Capital, Economic Capital, Disaster Sociology, Forced Displacement.