Privatisation of public enterprises in Turkey the case of Petkim
- Tez No: 9752
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN ÇAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
özet Petkim Özelinde Türkiye'deki Kamu Teşekküllerinin Özelleştirilmesi Mehmet S. Özbay Yüksek Lisans Tezi Bîlkent Üniversitesi -Ankara Haziran 1990 Tez Yöneticisi : Dr. Gökhan Çapoğlu Bu çalışma petrokimya sektöründe Türkiye'de tekel durumundaki bir kamu kuruluşu olan PETKİM özelinde Türkiye'deki Kamu İktisadi Teşekkülleri 'nin ( KİT ) özelleştirilmesini ele almaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır : Birinci bölümde KİT'lerin tanımı verilmiş, kamu sektörünün dünya ülkelerinin ekonomilerindeki yeri ye özellikle gelişmekte olan ülkelerin endüstrileşme sürecindeki rolü ve genel sorunları tartışılmıştır. İkinci bölüm özelleştirmenin genel tanımını ve Türkiye'deki uygulamasını genel hatlarıyla kapsamaktadır. Üçüncü bölümde eski teknolojilerden ve maddi yetersizliklerden kaynaklanan sorunları ışığında PETKİM'e uygulanabilecek özelleştirme yöntemleri tartışılmıştır. Son bölümde özelleştirmenin yol açacağı beklenen sonuçlar ve ilgili yorumlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRIVATISATION OF PUBLIC ENTERPRISES IN TURKEY THE CASE OF PETKIM BY MEHMET S.Ö2BAY MBA THESIS BILKENT UNIVERSITY- ANKARA JULY 1990 Supervisor: Dr. Gökhan Capoğlu This research analyzes the concept of privatisation of Turkish state economic enterprises (SEE's) through the specific case of PETKIM, a public petrochemical monopoly. It consists of four parts. In the first part, a description of public enterprises is given. The extent of the public sector in the vorld, the origins of industrialisation by SEE's in developing countries are discussed. This part ends vith the description of the common problems of SEE's such as insufficient financial performance or inefficient management. The second part starts -with the definition of privatisation. Then, the objectives of privatisation in Turkey and its implementation are described. The third part of this research tries to investigate the problems that PETKIM faces at the stage of privatisation. The lack of economies of scale and outdated technology of some of its plants are the major ones. Then, several methods of privatisation for PETKIM are evaluated. In the last part, the implications of privatisation are analyzed and in each case some recommendations are made. The main issues are the use of the proceeds from privatisation and the impacts of privatisation on productive, allocative and managerial efficiencies.