Koca Ragıp Paşa'nın divanında geçen atasözleri ve deyimlerin Türkçe ders kitaplarında bulunma durumunun incelenmesi
The examination of the presence of proverbs and idioms from Koca Ragıp Pasha's divan in Turkish language textbooks
  1. Tez No: 975226
  2. Yazar: HÜLYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA OĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Koca Ragıp Paşa, sade Türkçe ile yazdığı şiirlerinde hikemî tarzı benimseyen ve dilin ifade gücünü etkili biçimde kullanan önemli bir 18. yüzyıl Divan şairidir. Şairin Divanı, atasözleri ve deyimlerin doğal bir üslupla yer aldığı metinlerden oluşmaktadır. Bu yönüyle eser, Türkçenin söz varlığına ve kültürel birikimine dair önemli ipuçları barındırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Koca Ragıp Paşa'nın Divanı'nda geçen deyim ve atasözlerini belirleyerek bu dil unsurlarının Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 5, 6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alıp almadığını incelemektir. Bu doğrultuda Divan taranmış, 919 atasözü ve 400 deyim tespit edilmiş, yapısal özelliklerine göre sınıflandırılmış ve günümüz eğitim materyalleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Koca Ragıp Paşanın Divanında geçen deyim ve atasözlerinin hangi sınıf düzeyinde, hangi temada ve hangi metin içinde yer aldığı belirlenmiş, ders kitaplarında doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılıp kullanılmadığı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, klasik edebiyat ürünlerinde yer alan deyim ve atasözlerinin, günümüz eğitim materyallerine yeterince yansıtılmadığını göstermektedir. Bu bağlamda, Türkçe eğitiminde tarihî dil unsurlarının daha etkin kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmış ve müfredat geliştiricilere yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Koca Ragıp Pasha is a prominent 18th-century Ottoman poet who adopted a didactic style in his poetry and skillfully used the expressive power of the Turkish language. His Divan is composed of texts in which proverbs and idioms are naturally embedded. In this respect, the work provides significant clues about the vocabulary and cultural heritage of the Turkish language. The aim of this study is to identify the proverbs and idioms found in Koca Ragıp Pasha's Divan and to examine whether these linguistic elements appear in Turkish textbooks prepared by the Ministry of National Education for grades 5, 6, 7, and 8. To this end, the Divan was thoroughly reviewed, and 919 proverbs along with 400 idioms were identified. These expressions were classified based on their structural features and compared with current educational materials. The study was conducted using the document analysis method, one of the qualitative research techniques. It was determined in which grade levels, themes, and texts the proverbs and idioms from the Divan were included, and whether they were directly or indirectly used in the textbooks was analyzed. The findings reveal that proverbs and idioms in classical literary works are not sufficiently reflected in today's educational materials. In this context, it has been concluded that historical language elements should be used more effectively in Turkish education, and several suggestions have been made for curriculum developers.