Koca Ragıp Paşa'nın Farsça manzumeleri (metin-çeviri-yorum)
The Parsian poems of Koca Ragip Pasa (text, translation, interpretation)
  1. Tez No: 189044
  2. Yazar: FAYSAL SOYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
171ÖZETKoca Râgıb Paşa XVIII.yüzyıl Osmanlı şairlerinden olup aynı zamandasadrazam, diplomat, asker, bilim adamı, musıkişinas, hattat ve nasir olarak datanınmaktadır. Onun devlet kademelerindeki başarılarının yanı sıra XVIII. yüzyıldûvân edebiyatında ?Hikemû? tarzın en büyük temsilcisi ve Klasik TürkEdebiyatındaki Fars tesirini sürdürme konumundaki şâir kişiliği asırlar sonra bilekendisinden söz edilmesine vesile olmuştur.Osmanlı imparatorluğu XVIII. yüzyılda gerileme sürecine girmiştir. İşte budönemde gösterdiği diplomatik başarılar sayesinde Koca Râgıb Paşa sadrâzamlığakadar yükselmiş ve devletin çöküşünü yaklaşık bir asır kadar geciktirmişken aynızamanda şiir vadisinde de ?Hikemû? tarzda Nâbû ekolünden; İran şairlerinden Sâ'ib-iTebrûzû, Şevket-i Buhârû ve Tâlib-i Amûlû'nin etkisiyle de Sebk-i Hindû'denetkilenerek kendine has şiirini oluşturmuştur.Sahip olduğu münevver, ârif, mütevazı ve mütefekkir kişiliği ile dönemininkamuoyunda ?Koca?lık ünvânı ile anılan Râgıb Paşa, şahsiyetinin bu çizgilerinişiirine yansıtmış ve didaktik şiirin açık örneklerini vermiş ve onun mısralarımâhallileşmenin de etkisi ile kısa sürede vecize haline gelmiştir.?Dûvân-ı Râgıb? daki Farsça gazeller, tahmisler, kıt'alar ve beyitler KocaRâgıb Paşa'daki İran edebiyatına olan temayül ve vukûfiyeti göstermektedir. Buedebû âşinâlık Koca Râgıb Paşa'da Fars tesirinin izini sürmeyi bir gereklilik halinegetirmiştir. Bu çalışma, elden geldiği kadar bu hedefe yönelik olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
172SUMMARYKoca Râgıb Paşa has known as a poet of 18.century of Ottoman Empire. Besideof Poetry he was a diplomat, soldier, scientist, musician, calligrapher and writer. Byalong of his success in state affairs, because of being the biggest representative of?hikemû?(wisdom) method in 18. century Dûvân Poetry, and his position that makingcontinue of the influence of Parsian literature in traditional Turkish poetry, aftercentruies made him a famous person.In 18. century Ottoman Empire has been regression period. In this period Koca RâgıbPaşa with his success in state affairs has ascended to the Office of Grand Vizier andabout a half century he has postponed the decadence of Otoman. Besides of thisachivement in the poetry valley he has done his specific poetry by utilizing ?hikemû?from Nâbû and ?Sebk-i Hindû?(sembolizm) from Iranian Poets as Sâ?ib-i Tebrûzû,Şevket-i Buhârû and Tâlib-i Amûlû.In a short period Râgıb Paşa had been named with a special adjective as ?Koca?because of his enlightened, reflective, wise and humbel individuality. In the courseof time he reflected this properties to his poetry and he has given special didacticpoems. In this manner his verses with the effect of ?mahallileşme?(locality) hasbecame aphorism in societyThe parsian ghazals, tahmis, qutrain, couplets in his collected poems (Dûvân-ıRâgıb) of Koca Râgıb Paşa has shown his interesting and omnipotance in ParsianPoetry. This literary relevance and ability of Koca Râgıb Paşa in the Parsian Poetryhas been oriented the searcher on this topic. This study before all things has beenprepared to make true this aim.