Elektro – hidrolik tutucu tasarımı, analizi ve optimizasyonu
Desıgn, analysıs, and optımızatıon of electro - hydraulıc grıpper
- Tez No: 975228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENDERES KALKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1 m³ kapasiteye sahip bir elektro-hidrolik Tutucu tasarımını gerçekleştirmek ve analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Tasarım süreci, SolidWorks programı kullanılarak yürütülmüş ve gerekli bileşenler (elektrik motoru, hidrolik pompa, kampana vb.) seçilmiştir. Hidrolik silindirin çalışma koşullarına göre gerekli kuvvet ve strok hesaplamaları yapılmış ve bu verilere dayanarak silindirin boru ve mil çapları belirlenmiştir. Tasarım, SolidWorks Simulation yazılımı aracılığıyla sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak statik olarak analiz edilmiştir. Analiz, hidrolik silindir, ana gövde ve bacak olmak üzere üç ana bileşen üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda, gerilme ve deformasyon değerleri mühendislik açısından değerlendirilmiştir. Ekipmanın istenilen açma ve kapama sürelerine uygun olarak hidrolik pompa ve elektrik motoru seçimi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, tasarlanan elektro hidrolik sistemin verimliliğini artırmaya yönelik önemli bulgular sunmakta olup, sektördeki mevcut uygulamalara katkı sağlayabilecek potansiyele sahiptir. Ayrıca, sadece teorik bir tasarım ile sınırlı kalmayıp, tasarlanan ekipmanın üretimi de gerçekleştirilmiş ve pratikte test edilmiştir. Bu çalışma, elektro hidrolik sistemlerin mühendislik uygulamaları açısından hem teorik hem de pratik düzeyde önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an electro-hydraulic gripper with a capacity of 1 m³ was designed and analyzed. The design process was carried out using SolidWorks, and the necessary components (electric motor, hydraulic pump, cam, etc.) were selected. Based on the operating conditions of the hydraulic cylinder, force and stroke calculations were performed, and the cylinder's tube and shaft diameters were determined accordingly. The design was statically analyzed using the finite element method through SolidWorks Simulation software. The analysis was conducted on three main components: the hydraulic cylinder, the main body, and the legs. The results of the analysis were evaluated in terms of stress and deformation from an engineering perspective. To meet the desired opening and closing times, the hydraulic pump and electric motor were selected accordingly. The findings of this study offer significant insights aimed at improving the efficiency of the designed electro-hydraulic system and have the potential to contribute to current industrial applications. Furthermore, this thesis extends beyond theoretical design, as the equipment was also manufactured and tested in practice. This work provides a valuable contribution to the field of electro hydraulic systems in both theoretical and practical engineering applications.