Türkçe öğretmen adaylarının çokkültürlülük algı düzeyleri üzerine bir inceleme
An investigation on the multicultural perception levels of Turkish teacher candidates
  1. Tez No: 975229
  2. Yazar: ARZU DUYGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Uzun süredir devam eden savaşlar, doğal afetler ve ekonomik kaygılar gibi etkenler göç dalgalarına sebep olmaktadır. Bu göçler sonucu farklı toplumlar bir arada yaşamak durumunda kalmaktadır. Bir arada yaşamak zorunda kalan çeşitli toplumlar, çokkültürlü ve homojen bir yapıyı oluşturur. Hoşgörü, eşitlik, kültürel empati, kültürel kimlik ve birlik gibi kavramları temel alan çokkültürlülük, eğitimde de kendini gösterir. Sınıflarda din, dil, ırk ve kültürel farklılıklar nedeniyle çeşitli öğrencilerin bulunması, öğretmenlerin çokkültürlü eğitimle karşılaşmalarına zemin hazırlar. Türkçe dersleri, kültürümüzü ve dilimizi doğru bir şekilde aktararak bu süreçte önemli bir rol oynar. Bu araştırma, Türkçe öğretmen adaylarının cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, yılda okudukları kitap sayısı, yerleşim birimi, süreli yayınlar ve sosyal medya uygulamalarında farklı kültürlere yönelik içerikleri takip etmeleri gibi değişkenlerle çokkültürlülük algı düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Türkçe öğretmen adaylarının çokkültürlü yeterlilik algılarını incelemek için betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Ayaz (2016) tarafından geliştirilen“Çokkültürlülük Algı Ölçeği”kullanılarak veriler toplanmış ve SPSS 29.0 programı ile analiz edilmiştir. Analiz öncesinde verilerin normallik dağılımı Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile incelenmiş, sonuçlar verilerin normal dağılmadığını göstermiştir. Bu nedenle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Frekans, yüzde ve standart sapma hesaplamalarının ardından, iki gruplu karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplu karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis Testi sonuçları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Isparta Süleyman Demirel Eğitim Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünde okuyan 250 öğretmen adayı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Factors such as prolonged wars, natural disasters, and economic concerns lead to migration waves. As a result of these migrations, different societies are compelled to live together. These diverse societies, forced to coexist, form a multicultural and homogenous structure. Multiculturalism, which is based on concepts like tolerance, equality, cultural empathy, cultural identity, and unity, also manifests itself in education. The presence of diverse students in classrooms due to religious, linguistic, ethnic, and cultural differences creates a foundation for teachers to encounter multicultural education. Turkish language lessons play a crucial role in this process by accurately conveying our culture and language. This research aims to determine the multicultural perception levels of Turkish teacher candidates with respect to variables such as gender, parental education level, number of books read per year, settlement unit, follow-up of periodicals, and culturally-oriented content on social media applications. A descriptive survey model was employed to examine the multicultural competency perceptions of Turkish teacher candidates. Data were collected using the“Multicultural Perception Scale”developed by Ayaz (2016) as a quantitative data collection tool and analyzed with SPSS 29.0 software. Before the analysis, the normality distribution of the data was examined with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and the results indicated that the data were not normally distributed. Therefore, non-parametric tests were used. After calculating frequencies, percentages, and standard deviations, the Mann-Whitney U test was used for two-group comparisons, and the Kruskal-Wallis Test was used for comparisons involving more than two groups. The study group of the research consisted of 250 teacher candidates studying in the Turkish Language Teaching Departments of Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education, Uşak University Faculty of Education, Isparta Süleyman Demirel Faculty of Education, and Akdeniz University Faculty of Education.