Birey ve aileler için afetlere hazırlık eğitim ihtiyacının belirlenmesi: Kahramanmaraş merkezli depremler örneği
Determining the need for disaster preparedness education for individuals and families: The example of earthquakes centered in Kahramanmaras
  1. Tez No: 975237
  2. Yazar: EBRU UNUTMAZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN MAYADAĞLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, depremi deneyimlemiş bireylerin bakış açısından hareketle, bireylerin ve ailelerin afet eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu doğrultuda politika önerilerinin sunulmasıdır. Çalışma nitel şekilde planlanmış olup, fenomenoloji deseni benimsenmiştir. Veriler Şubat–Mart 2025 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış görüşme formu ile yüz yüze mülakat tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizi, nitel araştırmalarda yaygın olarak kullanılan lisanslı MAXQDA programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın her aşamasında uzman görüşüne başvurulmuştur. Çalışma kapsamında, katılımcıların çoğunluğunun deprem anında güvensiz davranışlar sergilediği ve yoğun korku ile çaresizlik yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların çoğunluğu, tahliye süreçlerinin organizasyonunda sorunlar olduğunu dile getirmiştir. Deprem sonrası afet eğitimi alma yönünde olumlu tutum ve davranış geliştiren katılımcıların sayısının fazla olduğu değerlendirilmiştir. Afet ve depremle ilgili bilgilerin büyük ölçüde okul ve sosyal medya gibi kaynaklardan edinildiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte, olası bir afette can ve mal kayıplarının azaltılmasında bireysel afet hazırlık sürecinin önemli bir rol oynadığı değerlendirilmiştir. Bu veriler ışığında, toplumsal ve bireysel düzeyde afet eğitimi ihtiyacının belirlenmesinin önemli olduğu, birey odaklı afet eğitim planlarının oluşturulması ve afet farkındalık eğitimlerinin davranış temelli olarak gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the disaster education needs of individuals and families from the perspective of earthquake survivors and to present policy recommendations accordingly. The study was designed qualitatively and adopted a phenomenological design. Data were collected between February and March 2025 using a semi-structured interview form and face-to-face interviews. Data analysis was conducted using the licensed MAXQDA program, widely used in qualitative research. Expert opinions were sought at every stage of the study. The study concluded that the majority of participants exhibited unsafe behaviors and experienced intense fear and helplessness during the earthquake. The majority of participants expressed problems with the organization of evacuation processes. It was assessed that a high number of participants developed positive attitudes and behaviors toward receiving disaster education after the earthquake. It was understood that information about disasters and earthquakes is largely obtained from sources such as schools and social media. Furthermore, individual disaster preparedness plays a significant role in reducing the loss of life and property in a potential disaster. In light of these data, it was concluded that it is important to determine the need for disaster education at the social and individual levels, that individual-focused disaster education plans should be created and disaster awareness training should be carried out on a behavior-based basis.