Tam gölge konusunun öğretiminde drama temelli Karagöz ve Hacivat etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of drama-based Karagöz and Hacivat activities on students' academic achievement in teaching the topic of total shadow
- Tez No: 975305
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 5. sınıf Fen Bilimleri dersinde yer alan“Tam Gölge”konusunun Karagöz ve Hacivat etkinlikleriyle desteklenen drama temelli öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Van ilinin Özalp ilçesinde bulunan bir ortaokulun 5. sınıfında öğrenim gören 34'ü deney, 30'u kontrol grubunu oluşturan 64 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı deneysel desen, veri toplama araçları olarak“Tam Gölge Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırma süresince elde edilen verilerin analizinde SPSS programı, testin güçlük ve ayırt edicilik indekslerinin hesaplanması için TAP programı ve açımlayıcı-doğrulayıcı faktör analizleri için JASP 0.18.3.0 programı kullanılmıştır. Deneysel işlem sonrasında öğrencilerin uygulama hakkında görüşleri alınmış ve içerik analiziyle toplanan verilerin analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; kontrol grubu ve deney grubunun başarı ön ve son testi puanlarına bakıldığında iki grupta da son test lehine anlamlı farklılığın olduğu, deney ve kontrol grubunun başarı ön testi puanları kontrol edildiğinde başarı son testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin belirttikleri görüşler doğrultusunda yapılan etkinliklerin eğlenceli, keyifli, zevkli, öğretici, bilgilendirici ve başarıyı arttırıcı olarak görüldüğü ve tekrarlanmasını istedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of drama-based instruction supported by Karagöz and Hacivat activities on students' academic achievement in the topic of“Total Shadow”within the 5th grade Science course was examined. The research was conducted in the 2023–2024 academic year with 64 students—34 in the experimental group and 30 in the control group— studying in the 5th grade of a middle school located in the Özalp district of Van province. A quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was employed, and the“Total Shadow Achievement Test”was used as the data collection instrument. During the research process, the SPSS software was utilized for data analysis, the TAP software for calculating the difficulty and discrimination indices of the test, and JASP 0.18.3.0 for exploratory and confirmatory factor analyses. After the experimental procedure, students' opinions regarding the implementation were collected, and the data obtained were analyzed through content analysis.The findings revealed that, when comparing the pre-test and posttest scores of both the control and experimental groups, a significant difference was observed in favor of the post-test. Furthermore, when the pre-test scores were controlled, the post-test scores showed a significant difference in favor of the experimental group. In addition, based on the students' opinions in the experimental group, it was concluded that the activities were perceived as enjoyable, entertaining, pleasant, instructive, informative, and achievementenhancing, and that students expressed a desire for such practices to be repeated.