Üçgenlerin eşliği ve benzerliği üzerine bir doküman analizi
A document analysis on triangle congruence and similarity
  1. Tez No: 975306
  2. Yazar: ŞEYDA BİRCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Üçgenlerde eşlik ve benzerlik, matematiğin bir dalı olan geometrinin temel ögelerinden biridir. Bu çalışmada, bilimsel araştırmaların ve matematik ders kitaplarının üçgenlerde eşlik ve benzerlik kriterlerine ilişkin terminoloji bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu çalışma ile bahsedilen terminolojinin farklı doküman türlerindeki yapısını, aksiyomatik yapıya uygunluğunu ve terimlerin dokümanlardaki iç tutarlılığını analiz etmek amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda yurt içi ve yurt dışı kaynaklı 8 matematik ders kitabı, 28 akademik makale, 8 bildiri, 14 lisansüstü tez ve üniversite düzeyinde 7 referans kitap doküman analizi yöntemiyle incelenmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; çalışmanın kapsamını oluşturan dokümanlarda, eşlik ve benzerlik kriterlerine ilişkin terminolojinin ortak ve tutarlı bir şekilde sunulmadığı, aksiyomatik yapıya uygunluğun çoğunlukla sağlanamadığı ve aynı kavramlar için farklı farklı terimlerin kullanıldığı tespit edilmiştir. Özellikle, matematik ders kitaplarının öğretim sürecindeki belirleyici etkisi düşünüldüğünde gerek Türkiye'de gerekse Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve İngiltere'de okutulan matematik ders kitaplarında eşlik ve benzerlik kriterlerine ilişkin terimlerde ortak bir standart geliştirilmemiş olması dikkat çekici bir bulgu olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, matematik ders kitabı yazarları ve matematik öğretim programı geliştiricilerinin ortak, açık ve tutarlı bir terminoloji kullanmalarının öğrenci kavrayışını güçlendireceği ve matematiksel düşünmeyi sağlamlaştıracağı vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda, ilgili paydaşların üçgenlerde eşlik ve benzerlik özelinde terminolojik tutarlılığı sağlamaları ve matematiğin aksiyomatik yapısını ihmal etmemeleri gibi çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Congruence and similarity in triangles constitute one of the fundamental components of geometry, which is a branch of mathematics. The purpose of this study is to investigate scientific research and mathematics textbooks with respect to the terminology employed for the criteria of congruence and similarity in triangles. In addition, this study aims to analyze the structure of the aforementioned terminology across various types of documents, its consistency with the axiomatic structure, and the internal coherence of the terms within these documents. Accordingly, eight mathematics textbooks from both national and international sources, twenty-eight academic articles, eight conference proceedings, fourteen graduate theses, and seven university-level reference books were examined employing document analysis; the data obtained were subsequently analyzed through content analysis. As a result of the analyses, it was determined that in the documents constituting the scope of the study, the terminology related to the criteria of congruence and similarity was not presented in a common and consistent manner, the alignment with the axiomatic structure was mostly not achieved, and different terms were used for the same concepts. Notably, considering the influential role of mathematics textbooks in the teaching process, it is a striking finding that no common standard has been established for the terminology related to the criteria of congruence and similarity in mathematics textbooks used in Turkey, the United States, South Korea, and the United Kingdom. In this context, it is emphasized that the use of a common, clear, and consistent terminology by mathematics textbook authors and curriculum developers would enhance students' understanding and strengthen mathematical thinking. Accordingly, several recommendations have been put forward for the relevant stakeholders to ensure terminological consistency, specifically in relation to congruence and similarity in triangles, and to avoid neglecting the axiomatic structure of mathematics.