Enstrüman ile T1 segmentine uygulanan yüksek hızlı düşük genlikli manipülasyonunun üst ekstremite kas kuvveti, boyun ve omuz aktif hareket açıklığına olan akut etkisi
Acute effect of high speed low amplitude manipulation applied to the T1 segment with instrument on upper limb muscle strength, neck and shoulder active range of motion
  1. Tez No: 975325
  2. Yazar: TUTKU AKÇAY AŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KUNDURACIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı enstrüman ile T1 segmentine uygulanan yüksek hızlı düşük genlikli manipülasyonunun üst ekstremite kas kuvveti, boyun ve omuz aktif hareket açıklığına olan akut etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında sağlıklı 36 kişi katıldı. Tüm katılımcıların antropometrik ölçülerinin alınmasından sonra bilateral el kas kuvveti, boyun ve omuz eklem hareket açıklığı değerleri ölçülmüş ve not edildi. Katılımcılar uygulama ve kontrol grubu şeklinde randomize 2 gruba ayrıldı. Uygulama grubuna enstrüman ile T1 vertebra segmentine bilateral HVLA itme verildi. Kontrol grubuna ise etkisiz sahte uygulama yapıldı. Uygulama sonrasında katılımcıların değerleri tekrar ölçüldü. Grup içi kıyaslamalarda uygulama grubunda servikal rotasyon, lateral fleksiyon ve fleksiyon değerlerinde anlamlı artış bulundu. Kontrol grubunda ise ekstansiyon değerlerinde artış görüldü. Omuz eklem hareket açıklığında ise uygulama grubunda eksternal rotasyon değeri anlamlı artış görüldü. Kontrol grubunda ise anlamlı fark görülmedi. Grup dışı kıyaslamalarda ise servikal lateral fleksiyon değeri uygulama grubunda kontrole göre anlamlı bir artış gösterdi. Omuz eklem hareket açıklığında ise gruplar arası anlamlı fark bulunamadı. Kas kuvvet değerlerinde ise grup içi ve gruplar arası anlamlı farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the acute effects of an instrument-assisted high-velocity, low-amplitude (HVLA) manipulation applied to the T1 segment on upper extremity muscle strength, as well as neck and shoulder active range of motion. Thirty-six healthy individuals, aged between 18 and 45, participated in the study. Following the collection of anthropometric measurements from all participants, their bilateral hand muscle strength, and neck and shoulder joint range of motion values were measured and recorded. Participants were randomly assigned to two groups: an intervention group and a control group. The intervention group received a bilateral HVLA thrust to the T1 vertebral segment using an instrument. The control group received an ineffective sham intervention. Following the intervention, all participants' measurements were taken again. In the intra-group comparisons, a significant increase was found in the cervical rotation, lateral flexion, and flexion values of the intervention group. In the control group, an increase was observed in extension values. Regarding shoulder range of motion, the intervention group showed a significant increase in external rotation. No significant difference was observed in the control group. In the between-group comparisons, the cervical lateral flexion value showed a significant increase in the intervention group compared to the control group. However, no significant difference was found between the groups for shoulder range of motion. No significant differences were observed in muscle strength values in either intra-group or between-group comparisons.