Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin sanat yönelimlerinde Türk İslam Sanatları Tarihi dersinin etkisine ilişkin görüşleri
Fine arts high school students' opinions on the effect of History of Turkish Islamic Arts course on their art orientation
- Tez No: 975327
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İnsanların sanat yoluyla kendilerini ifade etme biçimi, asırlardır başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sanatsal ifade biçimi temelde kişinin seçtiği sanat ve yönelimlerinin etkisi altındadır. Sanatsal yönelimi belirleyen pek çok faktör olmakla beraber, sanat eğitiminde verilen derslerin içeriği, uygulama dersleri ve sanat tarihinin bu yönelime etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Yönelinecek sanat alanının birey tarafından uygunluğu ve yeteneklerini daha iyi sergileyebilecek bir alan olması gelecekte yaşanılabilecek sıkıntılar için önemli bir süreç olmaktadır. Bu durum göz önüne alınarak öğrencilerin sanat yönelimlerinde, seçtikleri sanat alanını belirlemede, hangi etmenlerin rol oynadığı ve sanatsal uygulama alanlarını belirlerken, Türk İslam Sanatları Tarihi dersinin etkisi ile baz aldıkları temel kriterler hakkında veri toplamak amaçlanmıştır. Bu araştırmada, Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin sanat yönelimlerinde Türk İslam Sanatları Tarihi dersinin etkisine ilişkin görüşlerinin alınması amaçlanmıştır. Aynı zamanda sanat yönelimlerini etkilen faktörler, atölye çalışmaları ve Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü derslerinin etkisi araştırılmaktadır. Araştırma kapsamında sanat yönelimlerini etkileyen etmenlerin tespiti ile bu tespitlerin ölçülmesi amacıyla Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 11. Sınıfta öğrenim gören 23 öğrenci ve 12. Sınıfta öğrenim gören 13 öğrenciye anket uygulanarak görüşleri alınmıştır. Aynı okulda eğitim veren 7 öğretmene ise görüşme formu uygulanmıştır. Anket ve görüşme formundan elde edilen veriler ile öğrencilerin sanatsal alanda hangi yöne evirilecekleri ve evirilmenin nedenleri hakkında görüşleri değerlendirilmiştir. Araştırma evreni, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Evren içinde örneklem ise Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencileri seçilmiştir. Araştırmayla ilgili gerekli veriler, literatür taraması, Güzel Sanatlar Lisesi 11. ve 12. Sınıf öğrencilerine uygulanan anket ve öğretmen görüşme formu, araştırmacı tarafından veri toplama araçlarından elde edilen bulgulardan oluşmaktadır. Yapılan araştırmada, öğrencilerin sanat yönelimlerinde Türk İslam Sanatları Tarihi dersinin etkisinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Yönelimlerinde çeşitli faktörlerin etkili olduğu ve en fazla etkili olan etmen ise okuldaki sanatsal uygulamalar olduğu gösterilmiştir. Öğretmenler ise öğrenci tercihlerinde ilgi ve isteklerinin belirleyici olduğunu dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
People's way of expressing themselves through art has been a method used for centuries. This form of artistic expression is basically under the influence of the person's chosen art and tendencies. Although there are many factors that determine artistic orientation, it is an indisputable fact that the content of the courses given in art education, practice courses and art history influence this orientation. The art field to be focused on is suitable for the individual and is an important process for the problems that may be experienced in the future. Considering this situation, it is aimed to collect data about the factors that play a role in students' art orientations, in determining the field of art they choose, and the basic criteria they use with the influence of the History of Turkish Islamic Arts course when determining their artistic practice areas. In this research, it was aimed to obtain the opinions of Diyarbakır Fine Arts High School Painting Department students regarding the influence of Turkish Islamic Arts History on their artistic orientation. At the same time, the factors affecting art orientations, the effects of workshops and Fine Arts High School Painting Department courses are investigated. Within the scope of the research, in order to determine the factors affecting artistic orientations and to measure these determinations, a survey was conducted on 23 students studying in the 11th grade and 13 students studying in the 12th grade of Diyarbakır Fine Arts High School Painting Department and their opinions were obtained. An interview form was also applied to 6 teachers teaching at the same school. With the data obtained from the survey and interview form, the opinions of the students about the direction they will evolve in the artistic field and the reasons for this evolution were evaluated. The research universe consists of Fine Arts High School students. The sample within the universe is Diyarbakır Fine Arts High School Painting Department students. The necessary data related to the research consists of literature review, the questionnaire applied to the 11th and 12th grade students of Fine Arts High School and the teacher interview form, and the findings obtained from the data collection tools by the researcher. In the research, it was seen that the effect of the History of Turkish Islamic Arts course on students' art orientation was low. It has been shown that various factors are effective in their orientation, and the most influential factor is artistic practices at school. Teachers, on the other hand, stated that students' interests and wishes are decisive in their choices.