Sivaslı halk şairi Bayrak Ana'nın hayatı, sanatı ve şiirleri
The life, arts and poems of folk poet from Sivas, Bayrak Ana
- Tez No: 975357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN FATİH KUŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Milletlerin var oluşundan beri, toplum içinde duygu ve düşünceleri anlatma, diğer insanlar ile ortak bir payda içinde buluşma amacı güdülmüştür. Türk milleti için de geçerli olan gayede önceleri halkın ortak olarak gerçekleştirdiği yuğ, şölen, sığır gibi törenlerde şiir söylenmiştir. Bu durum yaşanılan ortamın, inancın değişmesi ve bunun sonucunda Türk kültürünün değişik birçok unsuru bünyesine katması ile yeni bir boyut kazanmıştır. Anadolu'ya göç ve İslamiyet'e geçiş ile tasavvufi bir boyut kazanan Türk şiiri zamanla içinde bulundurduğu kutsiyeti bırakarak bireyi konu edinen verimlere yönelmiştir. Oluşan bu yeni şiirler âşık edebiyatını oluşturmuştur. Anadolu'ya geçişten sonra eski geleneğin devamlılığını sağlayan âşıklar, geçmişte yaşayan şairlerin yerini almışlardır. Âşıkların çevresinde oluşan bu gelenek, halkın duygu ve düşüncelerini anlatan bir edebiyat oluşturmuştur. Anadolu sahasında varlık gösteren âşıklık geleneği, belli bölgelerde hem icra ortamı hem de âşık sayısı bakımından daha öndedir. Bu illerden biri olan Sivas, bünyesinde barındırdığı âşıklar ile geçmişte de günümüzde de geleneğe önemli katkılar sağlamıştır. Bu bölgede geleneğin canlılığının korunması ve icra ortamlarının çokluğu sayesinde âşık sayısı diğer bölgelere göre fazlalık göstermektedir. Bayrak Ana, âşıklık geleneğinin canlı olduğu bu ortam olan Sivas'ta doğup, büyümüştür. Yörük ve Türkmen kökenli olan Bayrak Ana, vatan, millet ve memleket sevgisi yüksek olan bir halk şairidir. Bu tez çalışmasında, Sivaslı halk şairinin hayatı, sanatı, sanatını oluşturan unsurlar ve şiirlerinin özellikleri incelenmiş, yapılan bu incelemeler örnekler ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the existence of nations, it has been aimed to express feelings and thoughts within the society and to meet in a common denominator with other people. This situation, which is also valid for the Turkish nation, is the singing of poetry in ceremonies such as yuğ, feast, cattle, which were previously performed jointly by the people. This situation has gained a new dimension with the change of the environment, belief and as a result, Turkish culture has incorporated many different elements. Turkish poetry, which gained a mystical dimension with the migration to Anatolia and the transition to Islam, left the sacredness it contained over time and turned towards poems about the individual. These new poems formed the literature of minstrelsy. After the transition to Anatolia, the minstrels, who ensured the continuity of the old tradition, took the place of the poets living in the past. This tradition formed around minstrels formed a literature that describes the feelings and thoughts of the people. The tradition of minstrelsy in Anatolia is more prominent in certain regions in terms of both the performance environment and the number of minstrels. Sivas, one of these provinces, has made important contributions to the tradition both in the past and today with the minstrels it harbors. Thanks to the preservation of the vitality of the tradition in this region and the abundance of performance environments, the number of minstrels is higher than in other regions. Bayrak Ana was born and raised in Sivas, this environment where the tradition of minstrelsy is alive. Bayrak Ana, who is of Yoruk and Turkmen origin, is a folk poet with a high love for homeland, nation and country. In this thesis, the life, art, the elements that make up the art and the characteristics of the poems of the folk poet from Sivas were examined, and these examinations were presented with examples