Çocuk, aile ve ev ortamı açısından okuma motivasyonunun incelenmesi
İnvestigation of reading motivation in terms of child, family and home environment
  1. Tez No: 975356
  2. Yazar: ERGÜL KUYUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE SİLDİR DAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
İlkokul öğrencilerinin gelişimlerinde, öğrenmelerinde ve okumalarında ailenin ve çevrenin ne kadar etkili olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı da ilkokul öğrencilerinin belirlenen bazı değişkenler açısından kitap okuma motivasyonları ile ev okuryazarlık ortamları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bağımsız değişkenler arasında anne ve babanın yaşları, eğitim düzeyleri, meslekleri, ortalama aylık gelirleri vardır. Bunun dışında evde kitaplık olup olmadığı, kitaplık varsa kaç kitap olduğu, çocuğun televizyonda ya da bilgisayarda ne kadar vakit geçirdiği, ebeveynlerin ne kadar süre kitap okuduğu gibi değişkenler de yer almaktadır. Araştırmada ilişkisel araştırma deseni kullanılmış olup örneklem olarak 2024-2025 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinde ilkokul 4.sınıfa devam eden 349 öğrenci ve bu 349 öğrencinin ebeveynleri alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ise Çocuklar İçin Resimli Öykü Kitabı Okumaya Yönelik Algılanan Motivasyon Ölçeği (ÇOYAM), Garfield Görselli Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği, Ev Okuryazarlık Ortamı Ölçeği (EOO) ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ev okuryazarlık ortamının çocukların okuma motivasyonunu anlamlı şekilde yordamaktadır. Ayrıca kız öğrencilerin motivasyon puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Televizyon ve telefon kullanım süresi ise motivasyonu olumsuz yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is well known how influential family and the environment are on primary school students' development, learning, and reading. The purpose of this study is to examine the relationship between primary school students' reading motivation and their home literacy environments in terms of certain established variables. Independent variables include the parents' ages, education levels, occupations, and average monthly income. Other variables include whether there is a library at home, if so, how many books there are, how much time the child spends in front of the television or computer, and how long parents spend reading. A correlational research design was used in the study. The sample consisted of 349 fourth-grade primary school students and their parents in the province of Yozgat during the 2024-2025 academic year. Data collection tools included the Children's Perceived Motivation for Picture Storybook Reading Scale (ÇOYAM), the Garfield Attitude Scale toward Visual Reading, the Home Literacy Environment Scale (EOO), and a demographic information form. The study found that the home literacy environment significantly predicted children's reading motivation. Furthermore, girls' motivation scores were higher than boys'. Television and phone use time negatively predicted motivation.