Yüksek translüsent monolitik zirkonyanın yapay yaşlandırma sonrası biyomekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of biomechanical properties of high-translucent monolithic zirconia after artificial aging
  1. Tez No: 975435
  2. Yazar: GÖZDENUR MELİKE GÖRGÜLÜ ALİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı 3, 4 ve 5 mol yttria içeren zirkonya seramiklerin, asetik asit maruziyeti ve hidrotermal yaşlandırma işlemleri sonrasında bükülme direnci ve yüzey pürüzlülüğünde meydana gelen değişimleri değerlendirmektir. Her zirkonya türünden 45 adet olmak üzere, 25 × 4 × 1,2 mm³ boyutlarında toplam 135 adet bar formunda örnek hazırlanmıştır. Her zirkonya türünden hazırlanan 45 örnek, yaşlandırma uygulanmayan kontrol grubu, asetik asitle yaşlandırılan grup (%4'lük çözelti, 80°C, 16 saat) ve hidrotermal yaşlandırılan grup (otoklav, 134°C, 2 bar, 5 saat) olmak üzere üç deney grubuna (n = 15) ayrılmıştır. Yaşlandırma işlemlerinin ardından tüm örnekler üç nokta bükülme testine tabi tutulmuş ve elde edilen veriler Weibull dağılımıyla analiz edilmiştir. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü atomik kuvvet mikroskobu ile ölçülmüş, her gruptan bir örneğin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu ile incelenmiştir. İstatistiksel analizler iki yönlü ANOVA, Friedman, Tukey ve Conover testleri ile yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, hidrotermal yaşlandırma sonrası 3Y-TZP grubunun bükülme direncinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlemlenmiştir (p<0,05), ancak 4Y-PSZ ve 5Y-PSZ gruplarında anlamlı bir değişiklik tespit edilmemiştir. Ayrıca otoklav ile yaşlandırılan tüm örneklerin yüzey pürüzlülüğü, kontrol gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır (p<0,05). Buna karşın, asetik asitle yaşlandırma işleminin ne bükülme direnci ne de yüzey pürüzlülüğü üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bu bulgular, zirkonya seramiklerinin yaşlanmaya karşı gösterdiği direncin yapısal özellikleri ve yttria içeriği ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle 4Y-PSZ ve 5Y-PSZ materyallerinin asidik ve termal stres koşulları altında yüzeysel ve mekanik stabilitelerini koruyabilmeleri, bu seramiklerin uzun dönem klinik kullanım açısından uygun materyaller olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the changes in flexural strength and surface roughness of zirconia ceramics containing 3, 4, and 5 mol% yttria after exposure to acetic acid and hydrothermal aging. A total of 135 bar-shaped specimens (25 × 4 × 1.2 mm³), 45 from each zirconia type, were prepared. The 45 specimens prepared from each zirconia type were divided into three experimental groups (n = 15): the control group without aging, the group aged with acetic acid (4% solution, 80°C, 16 hours), and the group aged hydrothermally (autoclave, 134°C, 2 bar, 5 hours). After the aging procedures, all specimens were subjected to a three-point bending test, and the data obtained were analyzed using Weibull distribution. The surface roughness of the specimens was measured with an atomic force microscope, and the surface morphology of one specimen from each group was examined with a scanning electron microscope. Statistical analyses were performed using two-way ANOVA, Friedman, Tukey, and Conover tests. According to the results, a statistically significant decrease in the flexural strength of the 3Y-TZP group was observed after hydrothermal aging (p < 0.05), whereas no significant changes were detected in the 4Y-PSZ and 5Y-PSZ groups. In addition, the surface roughness of all specimens aged in the autoclave was statistically significantly reduced compared to the control groups (p < 0.05). On the other hand, acetic acid aging had no significant effect on either flexural strength or surface roughness. These findings reveal that the resistance of zirconia ceramics to aging is closely related to their structural properties and yttria content. In particular, the ability of 4Y-PSZ and 5Y-PSZ materials to maintain their surface and mechanical stability under acidic and thermal stress conditions indicates that these ceramics are suitable materials for long-term clinical use.