Sürdürülebilir çevre yönetimi için (mikro/nano)plastik okuryazarliği ölçeği geliştirilmesi
Develeopment of (micro/nano)plastic literacy scale for sustainable environmental management
  1. Tez No: 975574
  2. Yazar: İREM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY GEDİK, ÖĞR. GÖR. MEHMET ALİ IŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Plastik parçacıklar; endüstri, tekstil ve plastik atıkların parçalanması ile kişisel bakım ürünlerinden çevreye yayılmasıyla su, hava ve toprağı kirletmekte olup, küçülen boyutları nedeniyle insan sağlığı üzerinde riskler oluşturabilmektedir. Bu araştırmanın amacı, plastik parçacıklardan kaynaklanan kirlilik konusunda bireylerin bilgi, farkındalık ve davranışlarını ölçmek üzere bir (mikro/nano)plastik okuryazarlığı ölçeği geliştirmektir. Çalışmada sistematik bir ölçek geliştirme süreci yürütülmüş olup, ölçeğin yapısının ortaya konulması ve doğrulanması amacıyla üniversite öğrencilerinden iki aşamada veri toplanarak elde edilen veriler üzerinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Nihai form üç temel boyuttan oluşmaktadır: bilgi, eylem ve farkındalık. Ölçeğin güvenilirliği Cronbach alfa ile test edilmiş ve genel için 0,898, alt boyutlar için ise 0,849 ile 0,894 arasında değerler bulunarak yüksek güvenilirlik sağlanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların bilgi ve farkındalık düzeylerinin birbirine yakın olduğunu, ancak eyleme geçme oranlarının düşük olduğunu göstermiştir. Bu bulgu bireylerin mikro/nano-plastikler hakkında bilinçli olsalar da yeterince harekete geçmediklerini ortaya koymaktadır. Bu nedenle sürdürülebilir plastik yönetimi için bilgi ve farkındalığın eyleme dönüştürülmesi önemlidir. Sonuç olarak, geliştirilen (Mikro/Nano)Plastik Okuryazarlığı Ölçeği ile akademik araştırmalardan politika üretimine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir ve bir araç sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Plastic particles pollute water, air, and soil through the breakdown of industrial, textile, and plastic waste and their dispersion into the environment from personal care products. Due to their small size, they can pose risks to human health. The aim of this study is to develop a (micro/nano)plastic literacy scale to measure individuals' knowledge, awareness, and behavior regarding pollution caused by plastic particles. A systematic scale development process was carried out in the study, and exploratory and confirmatory factor analyses were performed on the data collected from university students in two stages to establish and validate the structure of the scale. The final form consists of three main dimensions: knowledge, action, and awareness. The reliability of the scale was tested using Cronbach's alpha, and high reliability was achieved with values ranging from 0.898 for the overall scale to 0.849 to 0.894 for the sub-dimensions. The results showed that participants' knowledge and awareness levels were similar, but their action rates were low. This finding reveals that although individuals are aware of (micro/nano)plastics, they do not take sufficient action. Therefore, it is important to translate knowledge and awareness into action for sustainable plastic management. In conclusion, the developed (Micro/Nano)Plastic Literacy Scale is a valid and reliable tool that can be used across a wide range of applications, from academic research to policy development.