Matematik öğretmenlerinin dinamik geometri ortamlarıyla destekleyerek hazırladıkları etkinliklerin incelenmesi
Examination of activities prepared by mathemetics teachers with support of dynamic geometry environments
  1. Tez No: 975573
  2. Yazar: KÜBRA MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SİNAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Matematik Öğretmenlerinin Dinamik Geometri Yazılımlarını kullanarak hazırladıkları etkinlikleri Troçki ve Hollebrands' in ''Dinamik Geometri Görev Analizi Çerçevesi'' doğrultusunda incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma desenleri arasında yer alan durum çalışması yöntemi benimsenmiştir. Çalışma Ağrı ilinde görev yapan 21 Matematik Öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerden verilen yönerge doğrultusunda Dinamik Geometri Yazılımlarını kullanarak etkinlik hazırlamaları istenmiştir. Hazırlanan etkinlikler hakkında detaylı veri elde etmek amacıyla öğretmenler ile mülakat yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda öğretmenlerin hazırlamış oldukları etkinlikler matematiksel derinlik düzeylerine ve teknolojik eylem seviyelerine göre analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları öğretmenlerin daha önceden eğitim aldıkları da göz önünde bulundurulduğunda, tasarlanan görevlerin matematiksel derinlik düzeylerinin genellikle orta seviyede olduğu, daha düşük veya daha yüksek seviyelerde matematiksel derinliğe sahip etkinlik sayısının sınırlı kaldığı görülmüştür. Hedefledikleri teknolojik eylem türüne bakıldığında, neredeyse tamamının yazılımın sadece sürgü/sürükleme özelliğini kullanarak bazı ilişkilerin veya örüntülerin fark edilmesini gerektiren etkinlik tasarladıkları görülmüştür. Matematik Öğretmenlerinin hazırladığı etkinliklerde, matematiksel derinlik seviyesi yüksek olan etkinliklerin genellikle birden fazla teknolojik eylem çeşidine sahip olduğu görülmekle birlikte, bu durumun zorunlu bir koşul olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the activities prepared by mathematics teachers using dynamic geometry software in line with Troçki and Hollebrands' Dynamic Geometry Task Analysis Framework. In this study, the case study method, which is one of the qualitative research designs, was adopted. The study was conducted with 21 mathematics teachers working in Ağrı province. Teachers were asked to prepare activities using dynamic geometry software in line with the instructions given. Teachers were interviewed to obtain detailed data about the prepared activities. In line with the data obtained, the activities prepared by the teachers were analyzed separately according to their Mathematical Depth levels and Technological Action levels. The findings of the study showed that the mathematical depth levels of the designed tasks were generally at the medium level, and the number of activities with lower or higher levels of mathematical depth was limited, considering that the teachers had received previous education. In terms of the type of technological action targeted, it was found that nearly all participants designed activities that involved identifying certain relationships or patterns by exclusively utilizing the sliding/dragging feature of the software. In the activities designed by mathematics teachers, it is observed that tasks with a high level of mathematical depth often incorporate multiple types of technological actions; however, this does not constitute a necessary condition.