Kalite güvencesinin Türkiye hazırgiyim sanayiindeki atelyelere uygulanması
Implementing of quality assurance to subcontracting workshops of Turkish clothing industry
  1. Tez No: 97558
  2. Yazar: MİNE Ş. ARIK CAMKIRANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜNGÖR KEŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışması; Türk Hazırgiyim sektöründeki işletmelerin üretimlerinin değişik aşamalarında fason çalışılan atelyelerin incelenmesini ve henüz kalite sisteminin oluşturulamadığı işletme ve atelyelerde kalite güvence sisteminin uygulanabilirliğini ortaya koyan bir model oluşturmayı hedeflemektedir. Tez çalışması, beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm; Türk Hazırgiyim sektörünün mevcut durumunu anlatan giriş bölümü, kalite güvencesi başlığı altında kalite, kalite kontrol, toplam kalite, kalite güvencesi ve Türk Hazırgiyim sektöründe yer alan işletmeler, atelyelerin yapısal özellikleri ve üretim sistemleri konularını ele alan teorik bilgileri içermektedir. İkinci bölüm; Anket 1 yöntem ve bulgularını içermektedir. Anket 1 Türk Hazırgiyim sektöründe dikim aşamasını gerçekleştiren fason atelyelere uygulanmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda ortaya çıkan veriler, grafikler ve tablolar halinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm; Anket 2 yöntem ve bulgularını içermektedir. Anket 2 Türk Hazırgiyim sektöründe yer alan büyük ölçekli firmalara uygulanmıştır. Verilen cevaplar doğrultusunda ortaya çıkan veriler, grafikler ve tablolar halinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölüm; fason atelyelerde ve firmalarda kalite güvence sisteminin kurulması ve uygulanabilirliğini açıklayan bir model kurulmuştur. Beşinci bölüm; Anket 1 ve Anket 2 bulguları değerlendirilerek araştırma yönteminde sunulan hipotezler ispatlanmıştır. Alınan sonuçlar ışığında önerilerde bulunulmuştur. Sanayiye açık bir çalışma olduğu düşüncesiyle, bu çalışmanın kendisini sürekli geliştirmek isteyen işletmelere ve beraberinde çalışan atelyelere yardımcı olacağı inancındayım. iv
Özet (Çeviri)
The research is aimed to study the various production stages of subcontracting workshops and companies of Turkish Clothing Industry Sector and to set-up a model argues for establishing a Quality Assurance System to the firms and workshops of the Turkish Clothing Industry. The present situation of the Turkish Clothing Industry; quality, quality control, total quality, quality assurance under a title of Quality Assurance; companies and workshops in the Turkish Clothing Industry and their structural properties and production systems are included with the theoretical information in the first chapter. The second chapter includes the method and its results of the Questionnairel The Questionnaire 1 is performed to the workshops fulfilled the sewing stage. The results according to the answers are evaluated by the graphics and tables. The third chapter consists of the method and its results of the Questionnaire2. The Questionnaire is performed to the larger establishments of the Turkish Clothing Industry. The results according to the answers are evaluated by the graphics and tables. The fourth chapter concludes the model which is recommended to set-up Quality Assurance Systems to the workshops and firms. The fifth chapter demonstrates the hypothesis of both Questinnairel and Questionnaire 2 based on their out-comes of the research. According to the results achieved suggestions were made. Considering this project is at the disposal of the clothing industry, I believe that it may be useful for the companies and their subcontractors who intend to reach a constant and continuous development in quality, even for the clientele of Turkish Clothing Industry who are in consideration of goods in stable quality. V