Sağlık kurumlarında psikolojik dayanıklılığın iş performansına etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı rolünün incelenmesine yönelik bir araştırma
A study to examine the mediating role of person-organization fit in the effect of psychological resilience on job performance in healthcare institutions
- Tez No: 975627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YİĞİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık kuruluşlarında kaliteli sağlık hizmeti üretmek için iş performansı yüksek olan güçlü ve dayanıklı çalışanlara ihtiyaç vardır. Çalışanlar ile örgüt arasındaki uyum da çalışan refahı, iş performansı ve örgütsel davranışlar üzerinde önemli etkiye sahiptir. Bu araştırma, sağlık çalışanlarının psikolojik dayanıklılıklarının iş performansı üzerine olan etkisinde kişi-örgüt uyumunun aracı rolünü ortaya koyarak, sağlık kurumlarında insan kaynağının etkin yönetimine bilimsel katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada anket yöntemi ıle Türkiye'nin yedi farklı bölgesini temsilen seçilen eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan 659 sağlık çalışanından kolayda örnekleme yöntemi ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli tercih edilmiş ve bu kapsamda betimsel istatistikler, geçerlilik, güvenirlik, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Psikolojik dayanıklılığın alt boyutları olan meydan okuma, kendini adama ve kontrolün, iş performansı ve kişi-örgüt uyumu üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bulgular, psikolojik dayanıklılığın özellikle meydan okuma ve kontrol boyutlarının hem kişi-örgüt uyumu hem de iş performansı üzerinde anlamlı ve olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Kendini adama boyutunun ise yalnızca kişi-örgüt uyumunun üzerinde etki gösterdiği, iş performansı üzerinde doğrudan etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca kişi-örgüt uyumu, psikolojik dayanıklılığın iş performansı üzerindeki etkisinde aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizlerinin de bulguları desteklediği görülmüştür. Bu sonuçlar, psikolojik dayanıklılığın çalışan aidiyeti ve performansı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sağlık kuruluşlarında çalışanların dayanıklılıklarını artırmaya, örgütsel uyumu güçlendirmeye ve performansı iyileştirmeye yönelik uygulamaların bütüncül ve sürdürülebilir şekilde planlanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
In order to deliver high-quality healthcare services, health institutions require highly resilient and high-performing employees. The alignment between employees and their organizations significantly influences employee well-being, job performance, and organizational behavior. This study aims to contribute scientifically to the effective management of human resources in healthcare institutions by examining the mediating role of person-organization fit in the relationship between psychological resilience and job performance among healthcare workers.The research employed a survey method and collected data from 659 healthcare employees working in training and research hospitals selected to represent seven different regions of Turkey, using a convenience sampling technique. Structural equation modeling (SEM) was used for data analysis, including descriptive statistics, validity and reliability tests, correlation, and regression analyses.The effects of the sub-dimensions of psychological resilience—challenge, commitment, and control—on job performance and person-organization fit were evaluated. The findings revealed that the challenge and control dimensions of psychological resilience had significant and positive effects on both person-organization fit and job performance. However, the commitment dimension was found to influence only person-organization fit, with no direct effect on job performance. Furthermore, person-organization fit was identified as a mediator in the relationship between psychological resilience and job performance. Correlation and regression analyses supported these findings. Overall, the results suggest that psychological resilience plays a key role in enhancing employee commitment and performance. It is recommended that healthcare institutions develop comprehensive and sustainable strategies aimed at strengthening employee resilience, enhancing organizational fit, and improving performance outcomes.