Akciğer kanseri hücre hattı (A549) aktarılan nude farelerde immün kontrol noktasında işlevsel proteinlerin düzeylerinin incelenmesi
Analysis of functional immune checkpoint protein levels in lung cancer cell line (A549) transferred nude mice
- Tez No: 975639
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CACINA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
Özet
Akciğer kanseri dünya genelinde ölüm oranı en yüksek kanser türlerinden biridir. Çalışmamızda antikanserojenik özellikleri bilinen kurkumin ve kaempferol flavonoidlerinin, akciğer kanser hücre hattı (A549), endotel hücre hattı (HUVEC) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca A549 hücreleri enjekte edilen, Foxn1 nude farelere kurkumin, kaempferol ve bu iki flavonoidin kombinasyon dozları uygulanmıştır. Farelerden alınan serum örneklerinde, LUMİNEX analiziyle; immün sistem kontrol noktalarında görevli B ve T Lenfosit Zayıflatıcı (BTLA) molekülü, Lenfosit Aktifleştirici Gen- 3 (LAG-3), T hücresi İmmünoglobin ve Müsin içeren Protein-3 (TIM-3) ve (CD27) Farklılaşma Kümesi 27 proteinlerinin ekspresyonlarına bakılmıştır. Araştırmamızda etkinliği incelenen flavonoidlerin; A549 hücre hattı üzerinde artan dozlarda hücre canlılığını azalttığı, sitotoksik etki gösterdiği saptanmıştır (p<0,001). HUVEC hücre hattında 24. saatte herhangi bir sitotoksik etkiye rastlanmamış olup 48 ve 72. saatlerde, bazı dozlarda hücre canlılığının azaldığı görülmüştür. Nude farelerden alınan ilk ve son serum örneklerinde; LAG-3 protein ekspresyonunda anlamlı bir değişim olduğu, aynı zamanda kurkumin, kaempferol ve kurkumin+ kaempferol muamelesi sonrasında ilk serumdaki LAG-3 ekspresyon düzeylerine göre son serum örneklerinde üç gruptada belirgin bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. TIM-3 ve LAG-3 protein ekspresyonunun kontrol grubuna kıyasla kurkumin ve kaempferol maddelerinin birlikte uygulandığı farelerde anlamlı olarak düşüş gösterdiği saptanmıştır. CD27 ekspresyonu kontrol grubunda diğer gruplara oranla daha düşük düzeylerde saptanmış olup bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, araştırmamızda kurkumin ve kaempferol flavonoidlerinin birlikte uygulandığında A549 hücre hattı üzerinde daha fazla sitotoksik etkiye sahip olabileceği kanısına varılmıştır. Ayrıca flavonoidlerin immün kontrol noktaları üzerindeki potansiyel düzenleyici etkilerinin ileri dönemlerde yapılacak daha kapsamlı ve büyük ölçekli araştırmalara ışık tutabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths worldwide. This study evaluated the effects of two flavonoids, curcumin and kaempferol which, are known for their potential anticancer activities, on cell viability in the A549 lung cancer cell line and HUVEC endothelial cells. A549 cells were injected into Foxn1 nude mice, which were treated with curcumin, kaempferol, and their combinations. Serum samples that obtained from the nude mice were analyzed by using LUMINEX technology to assess the expression levels of B and T Lymphocyte Attenuator (BTLA), Lymphocyte Activation Gene-3 (LAG-3), T cell Immunoglobulin and Mucin Domain -3 (TIM-3), and Cluster of Differentation 27 (CD27) proteins. Our results demonstrated that curcumin and kaempferol exhibit dose-dependent cytotoxicity on A549 cells, leading to a significant reduction in cell viability. In contrast, cytotoxic effects were not observed in the HUVEC cell line after 24 hours of treatment; however, prolonged exposure suggested a potential situation for cytotoxicity at 48 and 72 hours. LUMINEX analysis revealed the statistically significant differences in the expression of LAG-3 protein between the initial and final serum samples. Moreover, after treatment with curcumin, kaempferol, and their combination, a reduction in LAG-3 expression levels was observed in all three experimental groups compared to the initial serum levels. Notably, TIM-3 and LAG-3 protein expression was found to be significantly decreased in mice treated with curcumin and kaempferol compared to the control group. CD27 expression levels were lower in the control group compared to the other groups; however, this difference was not statistically significant (p>0.05). In conclusion, our study suggests that the combined treatment with curcumin and kaempferol flavonoids may trigger cytotoxic effects on the A549 cell line. Additionally, their potential regulatory effects on immune checkpoint molecules may induce valuable perspectives for future large-scale and comprehensive studies.