Orman Mekteb-i Âlisi Mecmuası transkripti ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Forest School Journal
- Tez No: 975645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde başlayan yenilik hareketlerinden etkilenen konular arasında ormancılık da bulunmaktaydı. Osmanlı Devleti'nde ise bu alanda yapılan ilk çalışma Fransızların orman kanunundan çevrilmiştir. 1827 yılında Fransa'da 225 maddelik Orman Kanunu hazırlanmıştır. Osmanlı Devleti'nde 1840 yılında 22 maddelik Orman Layiha hazırlanmıştır. Hemen ardından yine 1840 yılında Ticaret Nezareti bünyesinde ormancılık ile ilgili ilk kurum olan Orman Müdürlüğü kurulmuştur. Ancak bu kurum 1841 yılında kapatılmıştır. 1858 yılına gelindiğinde“Arazi Kanunnamesi”yayınlanmış ardından geçen on yıl içinde de“Orman Umum Müdürlüğü”kurulmuştur. Osmanlı Devleti'nde ormanlar ile ilgili en kapsayıcı yasa çalışması olan“Orman Nizamnamesi”ise 1870 yılında çıkarılmıştır. Orman Nizamnamesi hazırlanırken Fransız mühendislerden yardım alınmıştır. Bunun en önemli nedeni Osmanlı Devleti'nde ormanlar ile ilgili çalışma yapacak yeterlilikte kişiler bulunmamasıdır. Orman Mektebi ise 1858 yılında kurulmuş ve 1861 yılında ilk mezunlarını vermiştir. İlerleyen zamanda Orman ve Maden mektepleri birleştirilmiştir. Ancak bu durum uzun sürmemiş ve Orman Mektebi bu sefer de 1893 yılında Halkalı Ziraat Mektebi ile birleştirilmiştir. 1909 yılına gelindiğinde ise Orman Mekteb-i Âlisi kurulmuştur. Orman Mekteb-i Âlisi 1333 (Miladi 1917) yılında Orman Mekteb-i Âlisi Mecmuası adında bir dergi çıkarmıştır. Mecmua aylık olarak yayınlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Orman Mekteb-i Âlisi Mecmuasının tanıtılmasıdır. Çalışma yöntemi tarama ve doküman inceleme şeklinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forestry was also among the subjects affected by the innovation movements that started in the Ottoman Empire. The first study in this field in the Ottoman Empire was translated from French Forest Law. In 1827, a 225-article Forest Law was prepared in France. In 1840, a 22-article Forest Draft (Orman Layihası) was prepared in the Ottoman Empire. Immediately afterward, the Forest Directorate, the first institution related to forestry, was established within the Ministry of Trade (Ticaret Nezareti) in 1840. However, this institution was closed in 1841. 1858 the“Arazi Kanunnamesi- Land Code”was published and the“General Directorate of Forestry”was established within ten years. The most comprehensive law study on forests in the Ottoman Empire, the“Forest Regulation- Orman Nizamnamesi”, was issued in 1870. French engineers were assisted in the preparation of the Forest Regulation. The most important reason for this was the lack of qualified people to work on forestry in the Ottoman Empire. The Forest School was founded in 1858 and produced its first graduates in 1861. Later, the Forest and Mining Schools were combined. However, this situation did not last long and the Forest School was combined with the Halkalı Agricultural School in 1893. In 1909, the Forest School was founded. The Forest School published the Forest School Âlisi Journal in 1333 (1917 AD). The magazine was published monthly. The purpose of the magazine was to inform people interested in forests. The purpose of this study is to introduce and evaluation the Forest School Âlisi Journal. The study method was scanned and the document examined.