Zirkonya altyapılı seramiklerin intraoral tamirinde farklı adeziv sistemlerinin rezin bağlanma dayanımlarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different adhesive systems on resin bond strengths in intraoral repair of zirconia-based ceramics
  1. Tez No: 975646
  2. Yazar: SEMA NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı zirkonya altyapılı seramik restorasyonların intraoral tamirinde farklı adeziv sistemlerinin rezin bağlanma dayanımlarına etkisinin incelenmesidir. Tez çalışmamızda zirkonya altyapılı restorasyonlardaki farklı kırık türlerini taklit edebilmek amacıyla disk şeklinde zirkonya (Vita YZ HT) (n=40) ve feldspatik seramik (Vita VM 9) (n=40) örnekler hazırlanmıştır. Zirkonya seramiklere ve feldspatik seramik örneklere farklı yüzey pürüzlendirme işlemi uygulanmıştır. Zirkonya seramik örnekler ağız içi silika kaplama (Cojet) ile feldspatik seramik örnekler ise % 9,5 hidroflorik asit ile pürüzlendirilmiştir. Bu çalışmada kullanılan toplam örnek sayısı 84 (N=84) tane olup 4 tanesi pürüzlendirilme işlemi sonrası yüzey topografisinin incelenmesi adına SEM testi için ayrılmıştır. 80 örnek, uygulanan farklı adeziv sistemlere göre her iki seramik grubu için 4 alt gruba ayrılmıştır (n=10); Grup M (Monobond Plus), Grup B (Bisco porcelain primer + Bonding resin), Grup C (Clearfil Quick Bond), Grup G (GC Multi Primer + G-Premio Bond)). Adeziv sistemlerin uygulanmasının ardından tüm örneklere tamir kompoziti uygulanmıştır. Örnekler ağız içi ortamın taklit edilmesi amacıyla 10.000 döngü termal yaşlandırma işlemine maruz bırakılmıştır. Tüm örnekler önce 37°C distile su içerisinde 24 saat bekletilmiş daha sonra makaslama bağlanma dayanımı testi uygulanmıştır (1 mm/dk). Kırık yüzeylerinin analizi, ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler Minitab V14, Shapiro-Wilk , Tamhane's T2 testi ile incelenmiştir (p<0,05). Fedspatik ve zirkonya seramik örnekler için maksimum SBS değerleri sırasıyla Grup B'de (15,314 ± 3,531 MPa) ve Grup G'de (13,793 ± 2,384 MPa) kaydedilmiştir. Grup B'deki feldspatik seramiklerde en yüksek koheziv tip kırılma görülmüştür (%100). Grup G'deki zirkonya seramiklerde ise en yüksek mix tip kırılma tipi görülmüştür (%70). İstatistiksel analizler; farklı adeziv sistemlerin kullanılan seramik tipine göre makaslama bağlanma dayanımı değerleri üzerinde belirgin etkiye sahip olduğunu göstermiştir (p<0,05). Zirkonya altyapılı restorasyonların intraoral tamirinde kırık bölgesindeki materyale göre farklı adeziv sistemlerin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effects of different adhesive systems on resin bond strength in the intraoral repair of zirconia-based ceramic restorations. In vitro study, disc-shaped zirconia (Vita YZ HT) (n=40) and feldspathic ceramic (Vita VM 9) (n=40) specimens were prepared to imitate different fracture types in zirconia-based restorations. Different surface roughening processes were applied to the zirconia and feldspathic ceramic specimens, zirconia was silica-coated (Cojet) and feldspathic ceramic was etched with 9.5 % hydrofluoric acid. The total number of specimens used in this study was 84 (N=84), and four were used for SEM testing to examine the surface topography after roughening. The 80 specimens were divided into four subgroups for each ceramic group based on the different adhesive systems applied (n=10) (Group M (Monobond Plus), Group B (Bisco porcelain primer + Bonding resin), Group C (Clearfil Quick Bond), Group G (GC Multi Primer + G-Premio Bond)). After the application of different adhesive systems, composite resin was applied to all specimens. The specimens were stored in distilled water (37°C, 24h) and thermocycled (5–55 °C, 10000 cycles). Subsequently, all specimens were subjected to shear bond strength testing (1 mm/min). Fracture surfaces were analyzed using light microscopy and scanning electron microscopy (SEM). Data were analyzed using Minitab V14, Shapiro-Wilk, and Tamhane's T2 test (p<0.05). The maximum SBS values for fedspathic and zirconia ceramics were noted in Group B (15.314 ± 3.531MPa) and Group G (13.793 ± 2.384MPa), respectively. Feldspathic ceramic in Group B had the highest frequency of cohesive failure (100%). Zirconia ceramics in Group G had the maximum frequency of mixed failure (70%). Statistical analyses showed that different adhesive systems had a significant effect on shear bond strength values depending on the type of ceramic used (p< 0.05). The use of different adhesive systems is recommended for intraoral repair of zirconia-based restorations, depending on the material at the fracture site.