Uzayın uluslararası rejim çerçevesinde yönetimi
Analysis of space within the framework of the international regime
- Tez No: 975653
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM ALİ İREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Çalışma, bir uzay rejiminin oluşturulup oluşturulamayacağını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde devletler ve özel sektör aktörleri tarafından yürütülen uzay faaliyetleri hızla artış göstermektedir. Bu durum uzaydaki tek taraflı girişimlerin diğer aktörleri de harekete geçirmesi nedeniyle çatışma ve rekabet olasılığını artırmaktadır. Ayrıca, mevcut uzay düzenlemeleri büyük ölçüde Soğuk Savaş döneminin koşullarında hazırlandığı için, günümüzün gelişmiş uzay teknolojilerini ve ticari faaliyetlerini karşılamada yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla belirsizlik ve muğlaklık içeren uzay ortamında aktörler çıkarlarını ve kazançlarını maksimize edebilmek adına uluslararası rejimlere daha sıcak bakabilirler. Çalışmanın temel argümanı uzay alanında bir uluslararası rejime duyulan ihtiyaç açık olmakla birlikte yakın gelecekte böyle bir rejimin oluşturulmasının çeşitli nedenlerle mümkün olamayacağı yönündedir. Bu çerçevede çalışmada, uluslararası uzay hukuku metinleri ve mevcut sözleşmelerin yanı sıra uzay alanında faaliyet gösteren aktörlerin politika belgeleri analiz edilmiştir. Bu belge ve içerik analizi sayesinde uzay hukukunun şekillendiği ortam, aktörlerin hedefleri ve çıkarları ile iş birliği imkanları değerlendirilerek, uluslararası bir uzay rejimi ihtiyacının arka planı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze whether the establishment of a space regime is possible. In recent years, space activities carried out by both states and private sector actors have been increasing rapidly. This trend raises the likelihood of conflict and competition, as unilateral initiatives in space are likely to provoke reactions from other actors. Moreover, the existing space regulations were largely formulated under the conditions of the Cold War era, and therefore fall short of addressing the demands of today's advanced space technologies and commercial activities. As a result, in a space environment characterized by uncertainty and ambiguity, actors may be more inclined to support international regimes in order to maximize their interests and profits. The main argument of this study is that, although there is a clear need for an international regime in the field of space, the establishment of such a regime in the near future is unlikely due to various reasons. Within this framework, the study analyzes international space law instruments and existing treaties, as well as the policy documents of actors engaged in space activities. Through this document and content analysis, the study seeks to reveal the background of the need for an international space regime by evaluating the context in which space law was shaped, the goals and interests of the actors, and the possibilities for cooperation.