Türkiye'de ileri evre non-skuamöz küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında birinci basamak tedavi seçeneklerinin maliyet etkililik analizi
Cost-effectiveness analysis of first-line treatment options in patients with advanced-stage non-squamous non-small cell lung cancer in Turkey
  1. Tez No: 975660
  2. Yazar: İSKENDER ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) perspektifinden, ileri evre non-skuamöz küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastalarında birinci basamakta uygulanan üç farklı kemoterapi rejiminin (sisplatin + pemetrekset, sisplatin + gemsitabin ve karboplatin + paklitaksel) maliyet etkililiğini ve bütçe etkisini analiz etmektir. Bu araştırmanın evreni, 2022-2023 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ileri evre non-skuamöz KHDAK tanısıyla takip ve tedavi edilen toplam 101 hastadan oluşmaktadır. Kemoterapi tedavi seçeneklerinin maliyeti ve etkililiği Markov modeli ile tespit edilmiştir. Araştırmada kullanılan maliyet verileri hasta faturalarından, etkililik değerleri ise literatürden tespit edilmiştir. Modelde hastaların sağlık durumları arasındaki geçişleri için döngü uzunluğu 1 ay zaman dilimi ise 72 ay olarak belirlenmiş hesaplanan sonuçlara %3 indirgeme oranı uygulanmıştır. Sonuçlar ilave maliyet etkililik oranı (İMEO) olarak sunulmuştur. Ayrıca araştırmada ikinci sonuç ölçütü olarak ilave net parasal fayda (Net Monetary Benefit-NMB) hesaplanmıştır. Maliyet-etkililik analizinde tek yönlü ve olasılıksal duyarlılık analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, yaşam boyu tedavi maliyetleri karboplatin + paklitaksel için 2.021,18 $, sisplatin + gemsitabin için 3.706,17 $ ve sisplatin + pemetrekset için 5.810,50 $ olarak hesaplanmıştır. Kaliteye ayarlanmış yaşam yılı (QALY) değerleri sırasıyla 0,575, 0,597 ve 0,665'tir. Artımsal maliyet-etkililik oranı (İMEO), sisplatin + gemsitabin için 76.222 $/QALY, sisplatin + pemetrekset için ise 30.860 $/QALY olarak bulunmuştur. Net parasal fayda (NMB) değerleri incelendiğinde, karboplatin + paklitaksel rejimi 20.826,34 $ ile en yüksek değere ulaşırken, bunu sisplatin + pemetrekset (20.624,41 $) ve sisplatin + gemsitabin (20.019,61 $) takip etmiştir. Türkiye için güncel ödeme istekliliği eşiği olan 39.729 $ dikkate alındığında, karboplatin + paklitaksel ve sisplatin + pemetrekset rejimlerinin maliyet-etkin olduğu, sisplatin + gemsitabinin ise göreceli olarak daha düşük net fayda sağladığı belirlenmiştir. Kemoterapi tedavisinde kullanılan rejimler, sağlık hizmeti sunumunda rekabetçi alternatifler olmaktan ziyade birbirini tamamlayan tedavi seçenekleri olarak değerlendirilmelidir. Özellikle sisplatin + pemetrekset gibi yüksek maliyetli rejimlerin hasta sayısındaki artışa paralel olarak bütçe üzerindeki yükü de yükselmektedir. Bu nedenle, sağlık politikalarının maliyetleri dikkate alan ve sürdürülebilirliği önceleyen stratejiler geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmada yalnızca standart kemoterapi rejimleri incelenmiş olup, hedefe yönelik tedaviler ve immünoterapilerin maliyet-etkililik açısından karşılaştırmalı analizlerinin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the cost-effectiveness and budget impact of three first-line chemotherapy regimens (cisplatin + pemetrexed, cisplatin + gemcitabine, and paclitaxel + carboplatin) in patients with advanced non-squamous non-small cell lung cancer (NSCLC) from the perspective of the Turkish Social Security Institution (SGK). The study population consisted of 101 patients diagnosed with advanced non-squamous NSCLC and followed/treated at Süleyman Demirel University Research and Training Hospital between 2022 and 2023. The costs and effectiveness of the chemotherapy regimens were evaluated using a Markov model. Cost data were obtained from patient invoices, while effectiveness values were derived from the literature. In the model, the cycle length for transitions between health states was set at one month, with a total time horizon of 72 months. A 3% discount rate was applied to the calculated results. The outcomes were expressed as incremental cost-effectiveness ratios (ICERs). In addition, incremental net monetary benefit (NMB) was calculated as a secondary outcome measure. One-way and probabilistic sensitivity analyses were performed. According to the results, the lifetime treatment costs were estimated at $2,021.18 for paclitaxel + carboplatin, $3,706.17 for cisplatin + gemcitabine, and $5,810.50 for cisplatin + pemetrexed. The quality-adjusted life years (QALYs) were 0.575, 0.597, and 0.665, respectively. The ICER was calculated as $76,222/QALY for cisplatin + gemcitabine and $30,860/QALY for cisplatin + pemetrexed. When NMB values were examined, paclitaxel + carboplatin achieved the highest value with $20,826.34, followed by cisplatin + pemetrexed ($20,624.41) and cisplatin + gemcitabine ($20,019.61). Considering the current willingness-to-pay (WTP) threshold in Türkiye ($39,729), paclitaxel + carboplatin and cisplatin + pemetrexed were identified as cost-effective regimens, whereas cisplatin + gemcitabine provided comparatively lower net benefit. Chemotherapy regimens should be regarded not as competitive alternatives in healthcare delivery but as complementary treatment options. In particular, high-cost regimens such as cisplatin + pemetrexed impose an increasing financial burden on the healthcare budget as the number of patients rises. Therefore, health policies should focus on strategies that prioritize sustainability while taking costs into account. This study evaluated only standard chemotherapy regimens; future research should include comparative cost-effectiveness analyses of targeted therapies and immunotherapies.