Algılanan aşırı nitelikliliğin kariyer tatmini iş becerikliliği ve işe yabancılaşma üzerindeki etkisi: Lider üye etkileşiminin rolü
The effect of perceived overqualification on career satisfaction job crafting and work alienation: The role of leader member exchange
  1. Tez No: 975667
  2. Yazar: AYŞE KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN AKÇAKANAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, akademik personel örnekleminde algılanan aşırı nitelikliliğin kariyer tatmini, iş becerikliliği ve işe yabancılaşma düzeyleri üzerindeki etkilerini analiz etmektir. Ayrıca algılanan aşırı nitelikliliğin ilgili değişkenler üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolüne sahip olup olmadığı test edilmiştir. Bununla birlikte araştırma kapsamında, söz konusu değişkenlerin çalışılan üniversite türüne göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Bu bağlamda, algılanan aşırı niteliklilik değişkeni 'algılanan uyumsuzluk' ve 'algılanan gelişmeme' boyutlarıyla; iş becerikliliği değişkeni ise 'görev becerikliliği', 'bilişsel beceriklilik' ve 'ilişkisel beceriklilik' alt boyutlarıyla birlikte analiz sürecine dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri, Antalya ilinde faaliyet gösteren kamu ve vakıf üniversitelerinde görev yapan 409 akademisyenden anket yöntemiyle toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27 ve AMOS 22 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi ve lider-üye etkileşiminin değişkenler arasındaki ilişkilerde olası aracılık rolünün belirlenmesine yönelik analizlerde ise, Hayes tarafından geliştirilen PROCESS makrosu kullanılmıştır. Araştırma bulguları, algılanan uyumsuzluk ve algılanan gelişmeme boyutlarının çalışanların kariyer tatmini, görev becerikliliği, bilişsel beceriklilik, ilişkisel beceriklilik ve işe yabancılaşma davranışları üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çalışanların iş becerikliliği, ilişkisel beceriklilik ve işe yabancılaşmaya ilişkin algılarının üniversite türüne göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, vakıf üniversitesi çalışanlarının iş becerikliliği, ilişkisel beceriklilik ve işe yabancılaşma düzeylerinin kamu üniversitesi çalışanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to analyze the effects of perceived overqualification on career satisfaction, job crafting, and work alienation levels among a sample of academic staff. In addition, the mediating role of leader–member exchange in the effect of perceived overqualification on the related variables was tested. Furthermore, within the scope of the research, it was examined whether the variables in question differed significantly based on the type of university at which the participants were employed. In this context, the perceived overqualification variable was included in the analysis with its subdimensions of 'perceived mismatch' and 'perceived lack of development,' while the job crafting variable was analyzed through its subdimensions of 'task crafting,' 'cognitive crafting,' and 'relational crafting'. The data for the study were collected through a survey administered to 409 academics working at public and foundation universities operating in the province of Antalya. The obtained data were analyzed using SPSS 27 and AMOS 22 software. For testing the research hypotheses and examining the potential mediating role of leader–member exchange in the relationships between variables, the PROCESS macro developed by Hayes was utilized. The findings of the study revealed that leader–member exchange plays a mediating role in the effects of the perceived mismatch and perceived lack of development dimensions on employees' career satisfaction, task crafting, cognitive crafting, relational crafting, and work alienation behaviors. Furthermore, it was concluded that employees' perceptions of job crafting, relational crafting, and work alienation differed significantly according to the type of university. The results indicate that members of foundation universities exhibit significantly higher levels of job crafting, relational crafting, and work alienation compared to employees at public universities.