Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesince otopsisi yapılan 18-65 yaş travmatik olmayan kardiyak nedenli ölümlerin adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of non-traumatic cardiac deaths in the 18-65 age group through autopsies conducted by The Council of Forensic Medicine Morgue Department
- Tez No: 975693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ATAN, DOÇ. DR. TANER DAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Her yıl dünyada yaklaşık 56 milyon kişi hayatını kaybetmektedir ve bu ölümlerin %75'i bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlıdır. Kalp damar hastalıkları, özellikle kalp krizleri ve inmeler, küresel olarak ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Türkiye'de dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı ölümler tüm ölümlerin %33,4'ünü oluşturmaktadır. Bu çalışma ile retrospektif olarak Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'nde 2022 yılında otopsisi yapılan 18-65 yaş aralığındaki travmatik olmayan kardiyak nedenli ölümler incelendi. Çalışmada toplam 940 vaka analiz edildi. Verilerin analizinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS)-22 programı kullanıldı ve p<0,05 istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmamızda yer alan vakaların %88,5'i erkek, %11,5'İ kadındı. Erkeklerin %78,4'ünde, kadınların ise %64,2'sinde verilen ölüm nedeni kalp damar hastalığı olarak bulundu. Erkeklerin %19,2'sinde rahatsızlanma yeri açık alan olarak bulundu. Kadınların %3,7'sinde (n:4), erkeklerin %6,4'ünde rahatsızlanma anında efor durumu vardı. Tanık ifadelerine göre bilinen kalp hastalığı olanların %74,6'sı normalden fazla kiloluydu. Vücut yüzey alanı ile kalp ağırlığı arasında orta düzeyde pozitif ilişki gözlendi. Sol koroner arter ön inen dal %83,5'inde en az hafif derecede daralmış olarak bulundu. Arter lümeninde trombüs olanların %28,8'inde miyokard enfarktüsü görüldü. Vakaların %13,6'sında sol koroner arter ön inen dalda kas içi seyir görüldü. Miyokard enfarktüsü tespit edilenlerin %4,8'inde postmortem SARS-CoV-2 PCR trakeal sürüntü sonucu pozitif olarak bulundu. Rahatsızlanma yeri toplumsal alan olanların %34,1'inde, iş yeri olanların %27,1'inde ve araç içi olanların %24,1'inde yeniden canlandırma ilaçları tespit edildi. Önemli verilerin elde edildiği, verilerin bir kısmının literatürle uyumlu olduğu bir kısmının da farklılık arz ettiği bu tez çalışmasıyla; adli tıbbi açıdan kardiyak ölümlerde dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulanmıştır. Öte yandan kardiyak patolojiler açısından erken tanı ve farkındalık sağlayacak daha kapsamlı çalışmaların önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Approximately 56 million people die worldwide each year, and 75% of these deaths are attributed to non-communicable diseases. Cardiovascular diseases, particularly myocardial infarction and stroke, rank as the leading causes of death globally. In Turkey, deaths due to circulatory system diseases account for 33.4% of all deaths. This retrospective study analyzed non-traumatic, cardiac-related deaths in individuals aged 18–65 years who underwent autopsy at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine in 2022. A total of 940 cases were evaluated. Data analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22, and a p-value of <0.05 was considered statistically significant. Among the cases, 88.5% were male and 11.5% were female. The cause of death was attributed to cardiovascular disease in 78.4% of males and 64.2% of females. The location of symptom onset was an open area in 19.2% of males. Physical exertion at the time of onset was reported in 3.7% (n=4) of females and 6.4% of males. According to witness statements, 74.6% of individuals with a known history of heart disease were overweight. A moderate positive correlation was found between body surface area and heart weight. The left anterior descending branch of the left coronary artery was found to be at least mildly narrowed in 83.5% of cases. Myocardial infarction was observed in 28.8% of cases with arterial lumen thrombosis. An intramyocardial course of the left anterior descending coronary artery was identified in 13.6% of cases. Postmortem SARS-CoV-2 PCR testing of tracheal swabs was positive in 4.8% of cases with myocardial infarction. Resuscitation drugs were detected in 34.1% of individuals who collapsed in public spaces, 27.1% in workplaces, and 24.1% in vehicles. This thesis study, which yielded significant findings consistent with some and divergent from other reports in the literature, highlights key considerations in forensic evaluation of cardiac deaths. Moreover, it emphasizes the importance of comprehensive studies aimed at improving early diagnosis and awareness of cardiac pathologies.