Interpretıng multıple pasts for multıple audıences: the case of Ankara Roman (caracalla) baths
Çoklu geçmişin çoklu kitleler için yorumlanması: Ankara roma (caracalla) hamamı örneği
  1. Tez No: 975725
  2. Yazar: AYŞEGÜL AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM, PROF. DR. MUSA KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Arkeoloji, Architecture, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
Özet
Kültürel mirasın yorumlanması ve sunumu, süregelen uzman odaklı, bilimsel bilginin aktarılmasına dayanan bir anlayışla şekillenmiştir. Bu tür anlayışlar, miras alanlarında bilimsel ve somut bilginin aktarımına odaklanarak, bu alanların insanlarla ilişkilerini, kişilerin kültürel miras alanları ile kurdukları veya kurabilecekleri sosyal, duygusal, deneyimsel bağların önemini göz ardı etmektedir. Dolayısıyla miras alanlarının farklı insan grupları ile etkileşim kurması ve anlamlı bağlar oluşturulması da bu yaklaşımla sınırlanmaktadır. Bu durum, çok katmanlı tarihsel bağlama sahip arkeolojik miras alanlarında özellikle belirgindir. Bu tür alanlarda, alanı fiziksel olarak hayal etmek ve anlamak, kültürel veya sosyal bağlamla ilişkiler kurmak daha zordur. Arkeolojik miras alanlarında, alanı insanlar için daha anlamlı ve anlaşılır hale getirmek için yorumlama halihazırda bir gerekliliktir. Kültürel mirasın gerçek sahipleri ve nihai hedef kitle olan farklı insan gruplarının katılımıyla yorumlama sürecini şekillendirmek, arkeolojik mirası daha anlaşılır, katılımcı ve etkili bir iletişim süreciyle sunmaya yardımcı olur; aynı zamanda yorumlama ve sunum çalışmalarının daha sürdürülebilir hale gelmesine de katkıda bulunur. Ankara Ulus tarihi kent merkezinde yer alıp kişilerin gündelik hayatı kapsamında erişilebilir bir konumda yer alan Ankara Roma Hamamı Açık Hava Müzesi örneğinde farklı insan gruplarının görüş ve deneyimlerinin yorumlama ve sunum süreçlerine dahil edilmediği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması, Ankara Roma Hamamı alanının tarihsel dönüşümünü ve farklı insan gruplarıyla olan ilişkilerini değerlendirerek, daha kapsamlı ve insan odaklı yorumlama ve sunum önerileri geliştirmeyi ve bu alana özgü insan odaklı yorumlama ve sunum için bir başlangıç noktası oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda tez çalışması ilk olarak Ankara Roma Hamamları Açık Hava Müzesi'nin tarihsel dönüşümünü ve mevcut durumunu incelemektedir. Ardından, alanla ilişkilendirilen farklı grupların bakış açılarını ortaya koymaktadır. Toplanan verilere dayanarak, hem tarihsel araştırmalar ve gözlemlerin bir değerlendirmesi hem de görüşmelerin bir sonucu olarak alanın değerlerini, sorunlarını, potansiyellerini, grupların beklentilerini ve önerilerini açığa çıkartmaktadır. Buna bağlı olarak, katılımı teşvik etmek amacıyla farklı gruplar için geliştirilmiş temalar ve sunum projeleri önermektedir. Bu şekilde, bu tez çalışması Ankara Roma Hamamı'nın yorumlanması ve sunumuna yönelik insan merkezli yaklaşımların uygulanmasına yönelik bir başlangıç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The interpretation and presentation of cultural heritage has been shaped by an expert-driven understanding based on the transfer of scientific knowledge. By focusing on the transfer of scientific and factual knowledge in heritage sites, such understandings overlook the importance of the social, emotional, and experiential connections that people form or could form with cultural heritage sites. Therefore, the interaction of heritage sites with different people groups and the formation of meaningful connections are also limited by this approach. This is particularly evident in archaeological heritage sites with a multi-layered historical context, where it is more difficult to visualize and understand the site physically and to establish connections with the cultural or social context. In archaeological heritage sites, interpretation is already a necessity to make the site more meaningful and understandable to people. Shaping interpretation with the participation of the real owners of the heritage and the target audience, the visitors, helps to present the archaeological heritage in a more understandable, interactive, and effective communication process; it also helps interpretation and presentation work become more sustainable. In the case of the Ankara Roman Baths Open Air Museum, despite its location in the city center and daily accessibility, it has been observed that the opinions and experiences of different people groups are not included in the interpretation and presentation processes. This thesis aims to develop interpretation and presentation proposals that enables the engagement different community groups for Ankara Roman Baths Open Air Museum as a basis for people-centred approaches. Focusing on this aim, the thesis first examines the historical transformation of the Ankara Roman Baths Open-Air Museum, and its current situation. Then, it reveals the perspectives of different groups associated with the site. Based on the collected data, it reveals the values, problems, potentials, expectations, and suggestions of the site, both as an assessment of historical research and observations and as an outcome of social surveys. Consequently, it proposes different themes and project proposals developed for various audiences to encourage participation. In this way, this thesis presents an initial step toward applying people-centered approaches to the interpretation and presentation of the Ankara Roman Baths.