Bilişsel davranışçı çevrimiçi grup terapisinin panik bozukluğu olan hastalarda anksiyete, ruminasyon ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
Effects of cognitive behavioral online group therapy on anxiety, rumination and hopelessnes levels in patients with panic disorder
  1. Tez No: 975815
  2. Yazar: ESAN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA SAYGILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilişsel davranışçı çevrimiçi grup terapisinin panik bozukluk tanısı almış hastalarda panik bozukluğu, anksiyete, ruminatif düşünce ve umutsuzluk düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışmanın amacına uygun olarak toplam 30 panik bozukluğu hastası deneysel işleme tabi tutulmuş, ön-test uygulanan ve yüksek puan alan katılımcıların 15'i deney grubuna, 15'i de kontrol (plasebo) grubuna seçkisiz olarak atanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu'nun yanı sıra, Panik Bozukluk Şiddeti Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği kullanılmıştır. Gruplar oluşturulduktan sonra her oturum çevrimiçi grup terapisi formatında, 10 oturumluk, haftada bir, ortalama 90 dakika olacak şekilde yapılandırılmış bir program uygulanmıştır. Deney grubuna yapılandırılmış Bilişsel Davranışçı Çevrimiçi Grup Terapisi, kontrol (plasebo) grubuna ise etkileşime dayalı grupla psikolojik danışmanlık programı uygulanmıştır. Çalışma sonucunda deney grubundan 14 kişi, kontrol grubundan ise 13 kişi oturumları tamamlamıştır. Deney ve kontrol grubu katılımcılarının grup içi panik bozukluk, anksiyete, ruminasyon ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki farkı test etmek için Friedman testi, fark oluşturan aşamayı bulmak ve toplam hata oranını kontrol etmek için Bonferroni düzeltmesi, gruplar arası değerleri karşılaştırmak için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Ölçümler sonucunda deney grubunda ilk test, son test ve nüks panik bozukluk düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu (p<0.05), kontrol grubunun ilk test, son test ve nüks panik bozukluk düzeyleri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0.05). Bu sonuçlar deney grubuna uygulanan yapılandırılmış bilişsel davranışçı çevrimiçi grup terapisi programının danışanların panik bozukluk, anksiyete, ruminasyon ve umutsuzluk düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir azalmaya neden olduğunu, bu durumun izlem nüks testinde de kalıcılığını sürdürdüğünü, müdahalede bulunulmaya kontrol grubuna uygulanan etkileşime dayalı çevrimiçi grup terapisi programın da ise herhangi bir değişimin meydana gelmediğini ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, yapılandırılmış programın sonraki çalışmalarda da kullanılabileceğini, verilerin hem istatistiksel hem de klinik olarak anlamlı bir değişimi yansıttığını, erişilebilirliği artırma ve maliyet-etkinlik açısından önemli avantajlar sunduğunu ve terapötik bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of structured Cognitive Behavioral Online Group Therapy on levels of panic disorder, anxiety, ruminative thinking and hopelessness in patients diagnosed with panic disorder. In line with this aim, a total of 30 individuals diagnosed with panic disorder were subjected to an experimental procedure. Participants who scored high on the pre-test were randomly assigned to either the experimental group (n = 15) or the control (placebo) group (n = 15). As data collection tools, in addition to a Personal Information Form, the Panic Disorder Severity Scale, Beck Anxiety Inventory, Beck Hopelessness Scale and Ruminative Response Scale were used. Following group assignment, a 10-session structured intervention program was implemented in an online group therapy format, conducted once a week for approximately 90 minutes per session. While the experimental group received structured Cognitive Behavioral Online Group Therapy, the control (placebo) group was provided with an interaction-based online group counseling program. At the end of the study, 14 participants from the experimental group and 13 participants from the control group completed all sessions. To test within-group differences in panic disorder, anxiety, rumination, and hopelessness levels, the Friedman test was employed. The Bonferroni correction was used to identify the stages at which differences occurred and to control for the overall error rate. The Mann-Whitney U test was applied to compare between-group values. The findings indicated a statistically significant difference (p < .05) between the pre-test, post-test, and follow-up panic disorder levels in the experimental group. However, no statistically significant difference (p > .05) was found between the same measurements in the control group. These results suggest that the structured Cognitive Behavioral Online Group Therapy program led to a statistically significant reduction in panic disorder, anxiety, rumination and hopelessness levels in the experimental group and that this improvement was sustained at the follow-up measurement. In contrast, the interaction-based online group counseling program implemented in the control group did not result in any significant changes. The findings demonstrate that the structured intervention can be utilized in future research, reflect statistically and clinically meaningful changes and offer significant advantages in terms of accessibility and cost-effectiveness. Therefore, the program can be considered a valuable therapeutic tool.